Ямболската болница е затворила инфекциозното отделение в разгара на четвъртата вълна на коронавируса – заради директорска заповед.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Според репортаж на bTV, директорът на болницата д-р Димитър Рунков не дал реална информация за състоянието на болницата. Подаден е доклад от Добринка Желева пред местното РЗИ. А картината е направо сюрреалистична – заместникът на д-р Рунков, д-р Вълчев, макар и в отпуск, успял да помогне и да се направи реорганизация на болницата. Но имаше кадри с пациенти, болни от КОВИД, които седят на стълбите на болницата и няма кой да ги приеме.
Областният управител на Ямбол Георги Чалъков потвърди, че ръководството на болницата не се явява на срещи, на областни съвети за здравеопазване. Няма лекари, няма специалисти, затварят се отделения, когато един от лекарите излезе в почивка или в болничен, коментира Чалъков. Не се сяда на масата, за да се говори по проблемите.
В тази ситуация да закриваш инфекциозно отделение е абсолютно неприемливо. Все едно ако утре почне война и вие пратите едно отделение на границата, те да кажат – ами уморени сме, коментира доц. Ангел Кунчев, национален здравен инспектор. Според него, здравният министър може да освободи като директор д-р Рунков.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
В краткосрочен план на места има неувереност в работещите как ще продължат да получават 1000-та лева за работа на първа линия. Това трябва да го избегнем, трябва да бъде обяснено, подчерта Кунчев. И предупреди, че сестрите в пенсионна възраст предпочитат да не ходят на работа, ако няма допълнително пари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Неиминуемо е в следващите дни да има нов подход с мерки. Наложително е да се спазват 50% капацитет на заведения, освен ако персоналът и клиентите са изцяло ваксинирани – тогава 100% може да се работи, да няма организирани фестивали, концерти, масови събития. Но това е организираното – а частни събития като сватби от по 500 до 700 души, това е развъдник на КОВИД, коментира доц. Кунчев. По думите му, още тази седмица той ще предаде доклад на здравния министър за необходимите мерки.
Процентът на приетите в болница, на нуждаещите се от интензивно лечение, е малко по-нисък. Плато има в Бургас и Велико Търново, внимаваме много, но не можем да кажем дали това значи край на растежа, предупреди Кунчев, който каза и, че Гърция била в плато, но сега пак почнала да расте. Според него, при ниво от около 400 на 100 000 заболели системата и по региони ще се справи.
Ако в едно училище 2-3 училите се разболеят и има по 3-4 болни деца в клас, дали ще продължи учебният процес присъствено – няма да стане, убеден е доц. Кунчев. Според него, МОН е разработило мерки, с които да се справи, но няма как на 100% да бъде пресечен процесът на зараза.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Мисля, че деца под 7-годишна възраст е много трудно да бъдат накарани часове наред да носят маски. Но ако родителите са имунизирани, ако има система за проветрение на въздуха, това ще е в пъти по-добре, отколкото носенето на маски, посочи доц. Кунчев.