Два консорциума с фирми на Веселин и Емил Георгиеви от добилата широка популярност схема „Батко и Братко“ ще поддържат държавните пътища в областите Сливен и Ямбол през следващите 5 години.
Още: Вижте листата на ДПС-Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 31 МИР – Ямбол
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 31 МИР – Ямбол
От края на март месец е факт договорът за републиканската пътна мрежа в област Сливен, който е качен в сайта на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Ангажимент да извършва превантивно, текущо, зимно поддържане и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации има консорциумът „Поддържане РПМ – Сливен“ за сумата от 16,8 млн. лв. с ДДС.
97% дял в обединението има фирмата „Пътно поддържане – Сливен“ ЕООД. Тя е еднолична собственост на „Инмат Козарево“ – мажоритарно притежание на „Строителна компания Пътстрой Инвест“. От своя страна пък тя е еднолична собственост на „Риал Тех“ ООД. В нея съдружници са Веселин Георгиев и едноличната фирма на брат му Емил – „Маскар“ ЕООД.
Още: Вижте листата на ДПС - Пеевски за парламентарните избори на 27 октомври в 31 МИР – Ямбол
Останалите 3% дял в обединението са на сливенския строителен предприемач Петко Берковски и фирмата му „Берко 90 – Берковски и сие“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на „Има такъв народ“ за парламентарните избори на 27 октомври в 31 МИР – Ямбол
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 31 МИР – Ямбол
От декември месец пък е договорът между АПИ и ДЗЗД „Пътно поддържане-Н“за пътищата в област Ямбол, който е на стойност 15,7 млн. лв. с ДДС. Там консорциумът е между „Пътно поддържане – Сливен“ (с 49% дял в обединението) и фирма „Нивел Строй“ ЕООД – Брезник, на Велко Руйков (с 51% дял).
На стойност 30,1 млн. лева с ДДС е договорът за поддържането на пътищата в област Бургас, парафиран на 30-ти март между АПИ и консорциум „ПРП – Бургас“.
Пет фирми са обединили усилията си, за да спечелят тази поръчка. С по 25% дял в съдружието са две дружества. Едната е „Щрабаг“ ЕАД – собственост на австрийската „Бау Холдинг Бетайлингунгс ГмБХ“, а другата е „Пътстрой Бургас“ – еднолична собственост на мегастроителната компания „Хидрострой“ АД, чийто действителен собственик е Велико Желев.
Още: "Какъв празник, още чакаме държавата": Жители на опожареното Воден още чакат помощи
Още: Огънят в Ямболско стигна почти до границата с Турция
С 20% дял участва фирма „Бургаспътстрой“ АД – собственост на кипърската „Грутал Холдингс Лимитид“. Със 17% в съдружието е „Инфра Експерт“ АД на Иво Михайлов и с 13% е вписано дружеството „Сет Къмпани“ ЕАД на Марияна Колева.
На първо място за републиканските пътища в Старозагорско е класирано обединението „ТРЗП Стара Загора“ с участници „Трейс-Пътно строителство“ АД и „Промакс“ ЕООД. Договорът с него още не е подписан.
Припомняме, че аферата „Батко и Братко“ стана олицетворение на корупционен скандал, водещ началото си от 2008 година, в правителството на Сергей Станишев. Тогава като шеф на Пътния фонд Веселин Георгиев възлага строителство на АМ „Тракия“ на фирма „Биндер“ – собственост на неговия брат Емил. Делото срещу него впоследствие бе водено заради общо 8 договора за пътни ремонти, сключени с братята му Емил и Бойко. Около 7 години по-късно Веселин Георгиев бе окончателно оправдан, защото не е бил прекият възложител на поръчките, а шефове на регионални пътни дирекции. Отпадна срещу него и другото обвинение – че заради роднински поръчки са били спрени временно предприсъединителните европрограми ФАР и ИСПА.