Призракът на превантивна война срещу Северна Корея се приближава всеки път, когато Пхенян провежда стрелба с ракети или тества ядрена бомба, е оценката на влиятелният американски сенатор от републиканците Линдзи Греъм. Греъм е известен като "ястреб" по отношение на американската външна политика. Заедно с друг сенатор-републиканец - Джон Маккейн, той отиде при последните новогодишни празници да надъхва украинската армия.
"Ако има подземен ядрен тест, ще трябва да се подготвим за много сериозен отговор от страна на САЩ", предупреди Греъм по телевизия CBS, предаде БГНЕС.
Думите на сенатора са като ехо на казаното вчера (3 декември) от съветника по национална сигурност на президента Доналд Тръмп, генерал Макмастър, който заяви по време на на симпозиум по отбрана, че вероятността за война със Северна Корея "нараства всеки ден".
"Ние сме в процес да намерим решение на този проблем", каза генерал Макмастър.
Всички тези изказвания идват в началото на започващо днес (4 декември) мащабно военно учение на САЩ и Южна Корея, което ще продължи до края на седмицата. Учението носи името "Бдителен ас", като в него ще участват 230 самолета и 12 хил. военни. В учението ще се включат шест самолета F-22, с технология "Стелт".
Миналата седмица Северна Корея изстреля междуконтинентална балистична ракета на височина и разстояние, до които никога досега не бе достигал севернокорейски апарат - почти 4500 километра височина. Сложността на новия тип ракета изненада експертите, въпреки че според източници на CNN главата ѝ се е разпаднала, когато е навлизала обратно в атмосферата. За американския министър на отбраната Джеймс Матис цялата територия на Съединените щати вече е в обсега на Пхенян.
Съединените щати и Япония незабавно се опитаха да утежнят режима на санкции на ООН срещу Пхенян, но Москва и Пекин се направиха на глухи.
Северна Корея вече е ядрена сила от октомври 2006 година. Оттогава тя извърши още пет опита, като последният от тях бе през септември 2017 година и бе най-мощен. Експертите остават разделени по въпроса дали севернокорейците са успели да направят достатъчно компактно атомното оръжие, за да го монтират на ракета, както твърди Пхенян.