Както обикновено, по коледните и новогодишните празници винаги има по някоя много сериозна новина, която или изплува на по-късен етап, или не изплува изобщо. Този път изплува – историята за либийския танкер "Бадр", който въпреки две съдебни решения в България се оказа със сменено име и отплавал извън българската акватория.
Още: Милиардери в Русия: Защо от санкциите не ги заболя истински
Още: Млада и самоуверена: Как Левицата в Германия изненада всички
Историята е повече от абсурдна – заради спор кой на кого дължи едни пари (ама много пари), корабът стои в пристанище Бургас от есента на 2017 година насам. И точно преди поредицата от коледни празници, преди българският съд окончателно да обяви публично кой е прав – либийците, според решението, на борда на кораба се качва частен съдебен изпълнител, придружен от частни охранители, както и от представители на "Гранична полиция" и "Морска администрация". Набързо екипажът е изгонен, има твърдения от страна на либийците, че са заплашвани с оръжие и че граничните полицаи били "под командване" от страна на ЧСИ-то – според "Биволъ" това е Тотко Колев.
Кой и за какво спори – за над 9 млн. долара, като претенцията към Либия от българска страна е на "Булгаргеомин ЛТД". Името съвпада с държавна фирма от предишния режим – "Булгаргеомин". Дали обаче двете имат нещо общо – юридическа приемственост например? И по-важното – КОЙ успява да накара "Гранична полиция" да се задейства по такъв начин при още течащо дело? Явно ТОЙ е разбрал, че съдът няма да реши както му се иска ...
Скандалът е грандиозен, защото сега Либия ни обвинява в пиратство. Тепърва ще има и продължение – според журналиста Георги Милков танкерът е бил застрахован в Lloyds, най-известната в света компания що се отнася до морско право. Едва ли ей така британците ще оставят нещата, щом става въпрос за милиони.
Още: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна
Още: Червената линия на Зеленски: Той не иска да е статист в сценария на Тръмп за Украйна
Дотук държавата мълчи, само транспортният министър Росен Желязков взе да обяснява как това си било частно-правен спор. Само че не е, щом "Гранична полиция" и "Морска администрация” се намесват при течащо съдебно дело. А ако наистина представените документи за изземване на кораба и поставянето му под панамски флаг са фалшиви, тогава държавата се превръща в съучастник в пиратство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще се превърне ли Западният бряг във втора Газа
Още: Ново развитие: защо ЕС и Великобритания отново се сближават
Къде сега е Бойко Борисов да обясни колко са сигурни границите ни? А Цветан Цветанов няма ли да се изкаже как сме изпълнили всички формални критерии, за да влезем в Шенген? Преводът на думата "формално" от английски е "официално". Само че на български език тя има и значение на нещо, пред което няма пречки, но още не се е случило съвсем по установения ред. И този нюанс е изключително натрапващ се в случая. Защото иначе знаем да говорим каква държава е Либия, какво властва там, но нашата държава бързо се приравни с нея.
България формално е член на ЕС, но на практика не е. България не иска да изпълнява своите задължения като член на ЕС, когато не ни отърват – и на управляващи, и на опозиция. Затова и България не я пускат в Шенген – защото такива работи като с либийския танкер ясно показват как и формално, и на практика първият закон, властващ в България, е този на мутрите – каквото поискам, си е мое.
И да не забравяме – КОЙ стои зад това нещо, наречено "Булгаргеомин"? Нека отговори някой официален представител на държавата. Защото щом "Гранична полиция" и "Морска администрация" така бързо му изпълняват капризите, явно е няКОЙ с много голямо влияние. Такъв, който счита, че законите са само за другите.
Още: Монтажна пяна в ауспусите на коли в Германия: руски саботаж?
Още: Румъния: горчивият край на едно 10-годишно управление
Автор: Ивайло Ачев