Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пенсионери, стягайте калеврите - гладни и болни само между 8:00 и 10:00

12 ноември 2020, 13:15 часа • 18894 прочитания

Ако си над 65 години, пазаруваш и ходиш в аптеката само между 8:00 и 10:00 часа. Това е една от новите мерки за борба със заразата с коронавирус в България.

Специално за т.нар. зелен коридор за пазаруване беше обявено още преди седмица, че има съгласие между експертите и правителството т.е. политиците. Всъщност това беше единствената мярка от предложените за въвеждане от националния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев общо шест.

Естеството на тази мярка, от моя гледна точка, за пореден път избутва следния въпрос в съзнанието ми – има ли поне едно нещо в България, което да успеем да организираме и свършим без хаос? Защото на мен ми убягва логиката на мярката за зелен коридор за пазаруване – не в същността ѝ, а в условието ако си над 65 години, да ходиш до магазина и аптеката само между 8:00 и 10:00 часа.

Тази седмица здравният министър сам каза, че се обсъждало усилено какъв да е часовият диапазон и имало аргументи за всяко предложение. Интересно ще ми е да чуя какви са за между 8:00 и 10:00 часа. Защото – вече сме 12-ти ноември, т.е. предстоят най-студените месеци – колко ще е удобно от тази гледна точка най-възрастните да излизат навън? Освен това – в този диапазон е възможно за работещи хора, които масово започват работа в 9:00 часа, да отскочат и купят нещо. От друга страна – в часовия пояс от 10:00 часа до 12:00 часа и от 14:00 до 16:00 часа дори до 17:00 часа не може да се каже, че изобилства от клиенти, които все още работят. Делничните дни са все още повече от събота и неделя, да не говорим, че съвременният живот стана такъв, че много често работиш когато трябва, а не според календара. Но дори и при съобразяване с календара, можеше в празнични дни да има един часови пояс за по-възрастните, а в делнични – друг.

Далеч по-важно от магазините обаче е условието за аптеките! Само между 8:00 и 10:00 ли ще си болен, за да идеш за лекарства? Колко хора над 65 години живеят сами? Колко от тях трябва да пият някакви лекарства? Колко от тях се пият ежедневно и ако пропуснеш, може да усложниш здравословното си състояние? Със сигурност ще има новини де - как някой живеещ сам забравя да си купи лекарството за кръвно между 8:00 и 10:00 и последствия като звънене на "Спешна помощ", неидване заради усилията за коронавируса и ... Между другото, сега нали валят новини за недостиг на лекарства - г-н главният прокурор излезе ли от карантината си да разследва за паника или този път е вярно?

Може би между 8:00 и 10:00 би било по-безопасно в магазина и аптеката, защото е прясно почистено и дезинфекцирано. Може би аргумент е, че възрастните спят по-малко и сутрин стават по-рано. Може би е нещо друго – не знам. Но усещането ми е, че когато даваш само 2 часа от 24 на най-възрастните представители на обществото да си купят храна и лекарства, а в България това е една голяма група хора, то ще стигнем до момента, че работещите по-честичко ще трябва да ходят до магазина и аптеката – заради възрастните си роднини. И усещам, че още едно зрънце хаос е на път да покълне и узрее в пустата борба с отвратителната пандемия - особено за тези, чиито синове и дъщери отдавна са избягали зад граница.

Автор: Ивайло Ачев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес