Поредна година на матури и поредна година на гафове от страна на МОН.
Още: Несменяем лидер от четвърт век: как го постигна Путин
Още: Грузия: Колко проруско е новото управление?
Родители алармираха за грешка в задача №7 от матурата по български език и литература за 12 клас. Условието сочи, че зрелостниците трябва да определят изречението, в което няма граматическа грешка. Според МОН повече от странно изписаното изречение "Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия" е логичният верен отговор.
Естествено, за всеки нормален човек това далеч не е логичният верен отговор, тъй като във формулировката няма нищо логично. Повече от ясно е, че някой не е довидял, че думата "комисия" е пропуснато да бъде членувана - "комисияТА".
Може би вбесени от множеството си гафове през годините, от МОН решиха да не падат по гръб. Вместо да признаят вината си и да съобщят, че просто тази задача няма да бъде зачетена, те влязоха в лют спор с езиковеди, специалисти от БАН и родители, че всъщност "грешката е вярна".
Още: Промени в Закона за ДДС – бомба без закъснител за банковата система и икономиката?
Още: Украйна: ще приключи ли войната през 2025 година
Тоест, имало грешка, но тя е правилен вид грешка. Щом не е граматическа, "всичко е точно".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филмите, сериалите и книгите, които споменават България
Може би от МОН разчитат учениците да са медиуми и да предусетят кои грешки в изпита са "верни" и кои - маловажни. Къде експертите от министерството са имали предвид нещо друго и къде има "верен" и "по-верен отговор".
Не е ясно кому е нужен този цирк. Отдавна е видно, че в МОН не работят безспорни експерти и те често имат пропуски. Най-нормалното нещо е да ги признаят, за да не бъдат съпътствани кампаниите по завършването всяка година със скандали.
Издребняването няма да изведе образованието ни на по-високо ниво, напротив - само може да го принизи. Цял народ знае, че в МОН работят хора със спорен капацитет. Време е и те да го осъзнаят.
Още: Здравословни ли са наистина алтернативите на захарта?
Още: Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа
Автор: Десислава Любомирова