Кметът д-р Цветан Ценков и заместник-кметът Борислава Борисова посетиха днес разкопките на античния римски град Бонония. Община Видин подпомогна тазгодишните проучвателни работи, които се извършват в общински терен в близост до ПГТ „Михалаки Георгиев“, със средства от бюджета в размер на 20 000 лв. Благодарение на това археологическият екип има възможност да продължи работа на обекта до края на ноември.
Още: И Видин въведе противоепидемични мерки
Още: 17 дни в неизвестност: Издирват баща и син от Видинско
Ръководителят на разкопките доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН представи резултатите до момента. „Сега работим точно със средствата, осигурени от Общината. В цялата история на проучването на Бонония това са най-големите и най-активните разкопки – започнаха още септември и продължават вече два месеца, с 30 работници и 7-8 души археологически екип, много архитекти, геодезисти, реставраторите идват другата седмица“, обясни доц. Димитров.
Той подчерта, че потенциалът на антична Бонония е огромен. „Тук е най-голямата крепостна стена, откривана в цяла България. Широчината на крепостния зид е 4 метра. За сравнение, в Рациария, столицата на провинцията, крепостната стена е широка 2,20 метра, във Филипопол – 2,50 метра. Така че Бонония е наистина уникално силно укрепена римска крепост, с десетоъгълни кули. Единственият аналог на такава мощна крепостна система от римската епоха има в Зайчар, във Феликс Ромулиана“, посочи археологът. Той допълни, че намеренията са догодина да продължи цялостното проучване на терена. Целта е да се свържат разкопките на стария северен сектор – Кула №8, с разкритата през тази година Кула №10. Така в края на 2022 година ще бъдат напълно проучени две крепостни кули и над 100 метра от крепостната стена на Бонония. Според доц. Димитров това ще е великолепна даденост в центъра на града за развитието на туризма. Ръководителят на разкопките сподели, че подкрепата на Община Видин е гарант, че с всяка следващата година ще е възможно мащабът на проучването да бъде увеличаван.
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
Кметът на Видин д-р Ценков на свой ред изрази радост, че благодарение на отпуснатите от общинския бюджет средства е станало възможно постигането на такива значими резултати. Той обаче допълни, че е необходимо много по-сериозно финансиране, което на този етап не е във възможностите на Общината. „И общинското ръководство, и археологическият екип ще настояваме пред следващите български правителства да заделят от бюджета на страната поне половин милион лева за Рациария и Бонония, защото двата обекта са свързани. Видин има огромен потенциал да се развие като туристическа дестинация на база на многопластовата история и на уникалните си природни дадености“, заяви д-р Ценков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на "Има такъв народ" за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
Той увери, че Общината е готова да предприеме необходимите административни процедури, така че разкопките да могат да продължат и в съседни имоти, които също са общински, като се достигне почти до Военното окръжие. По този начин ще се създаде един много значим туристически атракцион. Видинският кмет сподели, че е обсъждано разкопките да обхванат и района на крепостта „Баба Вида“, където направеното геофизично заснемане е показало наличието на още една от кулите, разположена на северната крепостна стена на Бонония. Има идея и в общинска сграда в непосредствена близост до настоящите разкопки, която е останала от стария еврейски квартал, да се направи музей с находки от римската крепост.
В началото на 2021 година около 15 000 лв. са отделени от бюджета на Община Видин за почистване на Шарампоя и за разкопки, обясни заместник-кметът Борислава Борисова. Тя допълни, че това, както и отпуснатите впоследствие 20 000 лв. за обект „Антична Бонония“, са доказателство, че общинското ръководство осъществява правилните политики, целящи превръщането на Видин в предпочитана туристическа дестинация.
Още: Вижте листата на ДПС - Пеевски за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 5 МИР - Видин
Кметът д-р Ценков каза още, че Общината предприема необходимите стъпки с цел разработване на минералните извори. „Моята мечта е до края на мандата да имаме единен туристически продукт за всички музеи – като се започне от Епиграфския център през „Баба Вида“, до Кръстатата казарма и „Конака“, да се обединят в един общ билет и хората, които посещават града ни, да видят всички тези дадености, с които се гордеем“, отбеляза той. И подчерта, че Видин има много забележителности – Синагогата, чиято реставрация ще приключи в края на следващата година, уникалната джамия на Осман Пазвантоглу, катедралният храм „Свети Димитър“, който е вторият по големина в България, мавзолеят на първия български екзарх Антим. „Видин е бил значим град и такъв ще си остане“, заяви д-р Ценков.