Днес, 11 май 2019 г., Великотърновският университет „Св. Св. Кирил и Методий“ чества своя патронен празник. Пред паметника на светите братя Кирил и Методий бяха поднесени венци и цветя.
Още: Още една община обяви 3 януари за неучебен ден
Още: Силният вятър спря фериботa при Свищов
В своето празнично приветствие, ректорът проф. д-р Христо Бонджолов се обяви за единение за запазването на Университета като свободна територия, неприкосновена за партийни участия. Той заяви: „Днешният ден е много важен за нас, защото в темелите на този университет като патрони, закрилници и спасители стоят нашите първоучители братята Кирил и Методий, съпокровители на Европа, не само на Великотърновския университет, на България и на славянството. Днес за нас и за Европа са трудни времена и имаме нужда от тези покровители. Нуждаем се от тяхната помощ, за да се справим не толкова с необразованите и нашествениците, а с тези, които се опитват да попречат на нашата свобода“.
Професор Бонджолов посочи, че си е представял този празник по друг начин. „За съжаление се връщаме 30 години назад, когато тук, от тези стълби, започна призивът за свобода и демокрация във Великотърновския университет, като територия свободна от намесата на каквото и да е партийно участие, като място, където могат да бъдат само представители на академичната общност. Не съм си представял, че 30 години след това ще застанем в защита на същата тази свобода. Затова искам да благодаря на всички, които застанаха зад тази идея, затова, че никой няма право от територията на Великотърновския университет да прави политика – така е записано в закона.
И моля тези, които трябва да спазват закона, да се намесят. Академичната общност заслужава това, заслужават го младите хора, заслужават го всички преподаватели и служители, всички, които вече не са преподаватели и служители, и които ни подкрепиха, и които застанаха зад това, че нашата алма-матер трябва да бъде свободна територия, територия на свободния дух“, призова ректорът.
Още: "Възраждане" са втори във Велико Търново, ДПС-Пеевски - трети
Още: Катастрофа блокира десетки коли край Велико Търново: Има пострадали (СНИМКИ)
„Дано след 30 години не се налага някой да повтаря от тази трибуна същото. Но затова трябва всички да сме единни и да застанем зад каузата. Университетът на светите братя Кирил и Методий на Света гора е свещена и неприкосновена територия“, апелира ректорът на ВТУ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С неясен произход: Неприятна миризма тормози жители на Велико Търново
Още: Срещу режима на водата: Няколко села на протест във Велико Търново (СНИМКИ)
Академично слово за светите равноапостоли братята Кирил и Методий произнесе проф. д-р Радослав Радев - председател на Общото събрание на Университета. Той отбеляза: „В България има два университета, които са замислени като идея за братството – Софийският университет „Св. Климент Охридски”, който според завещанията и волята на дарителите е трябвало да се казва „Братя Евлоги и Христо Георгиеви” и Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий”. Сега сме останали само ние. В тази воля на първооснователите стои идеята за единение, откровение, спасение и животворност. Там, където е умът на Кирил, са били и очите на Методий. Там където е сърцето на единия, душата на другия е постигала своя полет. Това е рядък шанс, който се дава на един университет“.
Професор Радев подчерта, че в своята дълголетна история, Великотърновският университет е давал пример за съгласуваност, когато се твори наука. „Случвало се е и друго – провинциалното чувство ни е пречило да се остойностим, защото сме търсили признанието отвъд нас“, призна той. Радослав Радев припомни, че нашият език и книжовност са създадени чрез духовно и чрез родово братство.
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 4 МИР - Велико Търново
„Кирил и Методий стоят толкова близо един от друг. Няма сила, която да ги раздели, независимо че в житията единият е посочван като философ, а другият – като учител. Когато Кирил се нуждае от вглъбяване, отива не другаде, а при брат си на Олимп – там „денонощно” чете и обсъжда с Методий книгите; когато трябва да изпълнява мисия, кани и брат си, защото, ако той е силен в словото, Методий е дълбок в молитвите. Смисълът на братството показва най-добре притчата за пречистената вода, която утолява духовната жажда чрез силата на вярата. Накратко: Кирил открива възможност мръсната и застояла вода да стане животворна, но се обръща към своя брат с молба той да извърши свещенодействието. „Не мога вече да търпя жаждата, гребни от тази вода. Онзи, който едно време превърна за израилтяните горчивата вода в сладка, той ще даде и на нас утеха. Добре е да имаме пред очите и в ума си тази притча. Великотърновският университет превръща вече 56 години горчивата вода на науката в сладост за младите хора. Нека да не променяме това чрез отношения, които стоят далеко от академизма. Нека да не превръщаме сладката вода в горчива. Как тогава ще утоляваме жаждата си?“, попита преподавателят.
Професор Радев изтъкна, че Методий е по-големият брат, който е разбирал силата на Кирил. „За него житиеписецът отбелязва: „Помагаше като слуга на по-малкия си брат, като му се подчиняваше.” Прозрението всеки да оценява силата на другия е същинското просветление, и в този случай подчинеността не се мисли като унижение и безпомощност, а като упование във възможностите на отделния човек. В признанието на възможностите на своя брат, Методий е стигнал до всеобхватността на учителството, изразено в простото тържество на изречението: „За всички беше всичко, за да спечели всички”. Да внесеш зърно в подготвената нива е шанс да добиеш пшеница за собствения си хляб. В своята сплотеност св. Кирил и св. Методий са били едновременно нивата и зърното, за да пребъдат нашето слово и нашият дух.“ – каза още той.
Председателят на Общото събрание на ВТУ отчете, че Великотърновският университет вече има няколко поколения изявени учени и ученици, чието признание надхвърля националните граници. „Това, което творим тук, отзвучава в цяла България“, поясни той и допълни, че от аудиториите словото е полетяло и живее в ума и душите на младите, и на тези, които вече събират плодовете на своята зрялост. Професорът подчерта, че това е удовлетворение, но и голяма отговорност спрямо поведението и мислите ни, спрямо постъпките и словата ни. „Силата, добита от познанието, не трябва да бъде съпътствана от елементарност в отношенията. Великотърновският университет е жива същина, подобна на езика ни, и името му трябва да се споменава с почит и уважение. Споровете на свободните учени са начинания, родени от толерантността“, добави той и уточни, че „езикът ни учи да не стигаме до крайности, да имаме коректив и противоположното да е за опора, а не за подбуждане на агресия“.
Според професор Радев, няма добро без пот, както е казал народът ни. „С много пот на челата сме постигнали това, което имаме днес. Нека още по-големи да са усилията ни, за да го запазим и да останем достойни за името си, означаващо великата идея за братството на духа. Великотърновският университет се случва в слънчевото подножие на Света гора и в сенките на Янтра – огледало за любопитните и вълнение за поетите. Насреща историческият Царевец като мъдрец прехвърля броеницата на времето, тайнствената Трапезица е като сестра на вековете. Това е магическо място, където книгите са били повече от мечовете, а словата – по-звънливи от камбаните. Светът тук е отворена книга. Тук човек може да бъде цар с царете, воин с войните и книжовник. А книжовниците, както знаем, ред пишат, век векуват и остават на хълма като гълъби на сътворението", каза в заключение професор Радев.
Тържеството бе уважено от официални лица, сред които - народни представители, предишни ректори, студенти, университетски възпитаници, преподаватели и служители, граждани. Празникът продължи с връчване на „Почетен знак на ректора“ за Даниел Панов - кмет на община Велико Търново. Той бе удостоен със званието за неговия принос и за заслугите му за издигане и укрепване на авторитета на Великотърновския университет.