В Община Варна все още няма обществен защитник на всички граждани. Пред Радио „Фокус” – Варна Веселина Стоилова, главен експерт по социална интеграция към Дирекция „Социални дейности” в Община Варна и изпълняваща функцията омбудсман на хората с увреждания, припомни, че още през 2003 година е вписано в Закона за местното самоуправление и местната администрация, че Общинските съвети могат да избират обществени защитници, за да могат да подпомагат гражданите в своите взаимоотношение с администрацията и най-вече да подпомагат администрацията, за да решава по-правилно и по-пълноценно проблемите на гражданите.
„Всъщност това е ролята на обществения защитник – медиатор, извънсъдебен орган, който помага да не се стига до конфликтни ситуации, а проблемите да се разрешават още на етап взаимоотношения граждани - администрация. Тя така е и била създадена тази институция омбудсман в Швеция. 1713 е годината, когато самият крал на Швеция Карл XII е назначил първия в света омбудсман”, каза още експертът. По думите на Веселина Стоилова омбудсманът е много полезна институция.
„От една страна - когато имаме коректив, самата администрация започва по-внимателно да действа, тъй като знае, че има някой, който да поправя грешките. Самите хора има към кого да се обърнат, когато имат нарушени права, а и самата власт не се занимава с дребни, индивидуални случаи, а се занимава с по-общите и крупни неща”, подчерта Веселина Стоилова. Според нея в страната ни има нужда от обществени защитници.