Между 80 и 100 сигнала месечно за деца в риск се подават в отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ във Варна. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна Анна Конукова, ръководител на отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – Варна. Тя добави, че общият брой постъпили сигнали за деца в риск на територията на дирекцията за първите 9 месеца на 2017 година са 832, от които 51 са за община Аксаково, а това число сигналите за насилие над дете са 35. Координационният механизъм за взаимодействие при работа в случай на деца, жертва или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция, е приложен в 8 случая.
Анна Конукова отбеляза, че в сравнение със същия период на 2016 година броят на сигналите е по-нисък. "Това по-скоро се дължи на прецизиране на сигналите, които се подават, а не на спад на броя на децата в риск", уточни експертът.
"Сигналите се проверяват, събира се информация, оценява се рискът за децата и за много малка част – около 10%, се предприемат мерки за закрила, свързани с извеждане на детето", коментира експертът.
Според анализа на дейностите по прилагане на мерки за закрила на детето на територията на общините Варна и Аксаково, които се обслужват от Дирекция „Социално подпомагане“ във Варна, сигналите, чийто оценка завършва с предложение, че не е необходимо прилагане на мярка за закрила, са свързани предимно с жалби на родители в процес на раздяла, които са притеснени относно грижите за детето или нямат регулярен режим на личен контакт с детето. Често пъти сигналите от родилно отделение са свързани с непълнолетни майки, желаещи да се грижат за новородените бебета или живеещи на друга територия, като те се препращат за окончателна оценка на риска по местоживеене.