Има ли сеизмична опасност заради добив на каменна сол в Провадия? Този въпрос е актуален заради инвестиционен проект в района: Нови солни сондажи до Провадия могат да доведат до нелеки земетресения (СНИМКИ)
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Сеизмичната активност в района на Провадия се определя както от Провадийската котловина, така и от редица съседни активни разломни структури - Храбровски, Провадийски, Падински и Султански разломи. Затова и Провадия е място, което е запознато отдавна със сеизмични процеси. Това е основната на специализиран доклад, изнесен на Национална конференция по геофизика на БАН – автори на документа "Сеизмичност и уязвимост на сградния фонд в района на Провадия" са Е. Ботев, К. Хаджийски, С. Симеонов , С. Димитрова.
Още: Експерт: Готовността ни за голямо земетресение е кръгла нула
Солни сондажи и земетресения в Провадия
Съгласно писмо от БАН до фирма "Провасол" (фирма за добив на каменна сол под формата на суров разсол (воден разтвор на натриев хлорид), с което Actualno.com се запозна, за последните 10 години има 535 земетресения на разстояние от до 30 км от центъра на солното тяло, град Провадия. 390 от тях са максимум с магнитуд 1,5 по Рихтер, а още 125 са между 1,5 до 2,5 – всичко това са трусове, които хората не усещат. 17 са земетресенията в диапазон 2,5 – 3,5 по Рихтер, а над 3,5 по Рихтер има само 3 труса.
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
"От сеизмологична гледна точка няма данни да се направи заключение, че експлоатацията на солното тяло в близост до град Провадия (т.е. сондажите и добив за каменна сол) води до повишена сеизмична активност в района", казват от БАН: Знаете ли къде се добива каменна сол в България?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления