Система за обучение по аварийно напускане на потъващ хеликоптер ще изграждат в базата на Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна.
Тренировките, включващи също леководлазно дело и обучение по стандартите на OPITO (за по-безопасна работа в морето – б.р.), са предназначени за екипажи от формированията на Министерство на отбраната.
Поръчката е инженерингова – за проектиране и строителство, и е на стойност близо 600 хиляди лева с ДДС.
Обектът ще е в поземления имот на ВВМУ - Варна, чийто обща площ е 91 063 кв.м. В него в момента се изгражда дълбоководен басейн – като първи етап от строежа на учебна база по аварийно напускане на потъващ хеликоптер. Двата проекта са свързани помежду си.
Строителството на басейна започна на 1-ви март тази година, а срокът за завършването му е 12 месеца. Основните му функции са отработване на широк спектър морски спасителни операции, подготовка на водолазите от ВМС и силите за специални операции на Българската армия. Басейнът е с размери 12/15 метра, а дълбочината му варира от 3 до 5 метра.
Той ще е снабден с имитираща система за генериране на вълни, изкуствен дим и други специализирани системи, поддържащи обучението за целогодишна практика на формированията на ВМС, ВВС, провеждане на курсове и обучение по леководолазно дело и др.
Договорът за него е подписан през ноември миналата година, като за изпълнител е избрана фирмата „Термал Инженеринг“ (Бургас) с оферта от близо 3,2 млн. лв. с ДДС.
Обучителната база, за която сега се обявява поръчка, включва изграждане на спусково съоръжение тип „хеликоптерна кабина“, базиран на стандартен хеликоптер, отворен в единия край, с пилотска кабина, четири прозореца, една шарнирна врата и една противоположна врата за треньор, с 6 седалки, всяка оборудвана с 4-точков авиационен колан, с 5-тонен монорелсов подемник. Ще се прави също тренировъчен евакуационен улей, окачена система или система за влизане на палубната плоча, стационарна кранова стрела с минимална товароподемност 200 кг. и модулни помощни скари.