Експерти обясняват, че тревожността е нормална реакция на стреса. Тя е механизъм за справяне, който организмът използва, за да остане нащрек при трудни обстоятелства. При тревожните разстройства организмът реагира прекомерно на стреса и човек може да изпитва постоянно притеснение или страх, или дори да получи внезапни пристъпи на тревожност без предупреждение.
Тревожността активира вегетативната нервна система (ВНС), която е неволен отговор. Тя работи несъзнателно и регулира функции като сърдечен ритъм, дишане и храносмилане. Симпатиковата нервна система, от друга страна, е отговорна за реакцията "борба или бягство". Тя контролира начина, по който тялото реагира на ситуации, които възприема като стресови или опасни. Когато симпатиковата нервна система е активна, телесните функции, като храносмилането, спират временно, а сърдечната честота и кръвното налягане се увеличават.
Парасимпатиковата нервна система, известна още като система за почивка и храносмилане, поддържа телесните функции, като храносмилането, когато човек си почива. Тя също така ще намали сърдечната честота и кръвното налягане след реакция на борба или бягство. Парасимпатиковата система и симпатиковата система работят заедно, за да поддържат хомеостазата - това е, когато тялото е в балансирано състояние.
Кога трябва да потърсите лекар при сърцебиене? Всеки трябва да знае това
ОТГОВОР:
Спусъците и реакциите към тревожните разстройства зависят от индивидуалния опит и вида на тревожното разстройство, което човек има. Според експерти примерите за тревожни разстройства включват:
- Генерализирано тревожно разстройство
- Паническо разстройство
- Социално тревожно разстройство
- Фобии
- Тревожно разстройство при раздяла
- Агорафобия
Например социалното тревожно разстройство предизвиква повече психологически реакции, като интензивно безпокойство и ирационални мисли. За разлика от тях паническото разстройство предизвиква повече физически симптоми, като например сърцебиене.
Как да се справим със сърцебиенето по време на сън?
ДРУГИ СИМПТОМИ НА ТРЕВОЖНОСТ
Според експертите има различни видове тревожни разстройства, така че симптомите зависят от индивида и вида на тревожността, която има. Всички видове тревожност обаче имат няколко основни симптома.
ЕМОЦИОНАЛНИТЕ СИМПТОМИ ВКЛЮЧВАТ ЧУВСТВА НА:
- Очакване
- Напрегнатост
- Раздразнителност
- Ужас
ФИЗИЧЕСКИТЕ СИМПТОМИ ВКЛЮЧВАТ:
- Главоболие
- Умора
- Изпотяване
- Смущения в работата на стомаха
- Сърцебиене
Сърцебиенето може да бъде симптом на тревожност и да не е сериозна причина за безпокойство - при условие че човек е наясно с причинителя и сърцебиенето спре, когато тревожността отшуми.
Защо някои хора получават сърцебиене след хранене?
ЛЕКАРИТЕ ДИАГНОСТИЦИРАТ СЪРЦЕБИЕНЕТО ПО ПЕТ КАТЕГОРИИ ПРИЧИНИ:
1. сърдечни аритмии, като брадикардия
2. психиатрични, свързани с тревожни разстройства и пристъпи на паника
3. наркотици и медикаменти
4. неаритмични сърдечни причини, като например клапно заболяване
5. екстракардиални причини, които идват извън сърцето
За да диагностицира тревожното сърцебиене, лекарят ще започне със скринингов въпросник. Това ще му помогне да идентифицира хората, при които има вероятност да имат сърцебиене от тревожност. Лекарят ще насочи всеки, който премине определен резултат, за наблюдение.
ПРЕДСЪРДНО МЪЖДЕНЕ
Според експерти предсърдното мъждене, е нередовен сърдечен ритъм, който може да увеличи риска от инсулт. А-фибрилацията може да предизвика симптоми, които са подобни на тревожното сърцебиене, тъй като сърдечният ритъм се ускорява и причинява болка в гърдите.
Ако си усещате пулса навсякъде, това е симптом за следния проблем
ДРУГИ ПРИЧИНИ ЗА СЪРЦЕБИЕНЕ
Изследванията показват, че тревожността не е единствената причина за сърцебиене. Човек може да изпита промяна в сърдечната честота от:
- Начин на живот
- Треска
- Анемия
- Лекарства
- Хормони
- Сърдечни проблеми
Първото нещо, което лекарят ще провери, е дали сърцебиенето не е причинено от сърдечен проблем.
Лекар: Тези популярни напитки увреждат сърцето и мозъка
СПЕШНО ПОСЕТЕТЕ ЛЕКАР, АКО СЪРЦЕБИЕНЕТО:
- Се появява често
- Продължава продължително време
- Няма известна причина или отключващ фактор
При повечето хора с тревожни разстройства симптомите се проявяват преди 21-годишна възраст, въпреки че е възможно и късно начало на тревожността. Когато човек започне да се лекува, сърцебиенето трябва да започне да се прекратява. Ако това не се случи, той трябва да се свърже с лекар, за да обсъди други възможности за лечение.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.