Когато гърлото се чувства така, сякаш гори от огън, усещането не е никак приятно. Дори и да няма други симптоми, подобно състояние може да ви извади от строя. Паренето в гърлото може да започне по различни причини. Нека разберем какво да правим в такива ситуации.
Причини за парене в гърлото
Не мислете, че паренето е сигурен признак за настинка. Понякога то се причинява от причини, които на пръв поглед не са свързани с гърлото.
Ето и най-честите причини за този неприятен симптом.
- Вирусни заболявания. Те включват възпалено гърло, фарингит, тонзилит, ларингит. Налице е възпалителен процес в гърлото. Оттук и постоянното усещане за парене и перчене.
- Гастрит с повишена киселинност. Поради повишаване на нивото на киселинност се наблюдава дразнене на лигавицата на хранопровода и ларинкса. Усещането за парене се дава в областта на гърлото.
Защо се появява остра болка в гърлото и как да я лекуваме?
- Гъбички. Той може и да се засели по лигавичните повърхности на гърлото. В този случай силното парене е придружено от появата на белезникав налеп и лош дъх.
- Фарингеална невроза. Това е проблем с нервната система, който се причинява от различни заболявания до сифилис и тумори.
- Алергии. Парещ огън в гърлото - една от неговите прояви.
Не подценявайте и пренапрегнатите сухожилия. Това е професионален проблем на учители, треньори и други хора, чиято работа е свързана с постоянни шумни разговори.
Как да се преборим с постоянното парене в гърлото?
Ако сте напълно сигурни, че паренето е причинено от вирусно заболяване, гаргарата ще ви спаси. Гаргарайте гърлото си колкото е възможно по-често, за да се отървете от проблема.
Какво е най-добре да ядем при болки в гърлото?
Не забравяйте да намалите натоварването на сухожилията. Опитайте се да говорите колкото е възможно по-малко. Докато не се възстановите напълно, напълно се откажете от пеенето и викането. Опитайте се редовно да овлажнявате гърлото си, за да облекчите състоянието. Освен това овлажнявайте и въздуха, който дишате. За тази цел можете да използвате специално устройство или обикновена пръскачка с вода.
Ако гърлото ви гори, избягвайте да ядете твърди храни, за да не задълбочите проблема. Яжте крем супи, овесени ядки, картофено пюре и други течни и полутечни ястия.
Парене, дължащо се на гъбички и други проблеми, може да се лекува само от специалист. Дори вирусите обаче, като тонзилит или ларингит, е по-добре да се лекуват от лекар, тъй като неправилното лечение само ще ги влоши.
Ако паренето не отшумява дълго време, по-добре е да си запишете час в поликлиниката. Лекарят ще може да определи точната причина за проблема и да предпише адекватно лечение. Не е необходимо да търпите този неприятен симптом.
- Ако лекарят е предписал инхалации, важно е те да се правят правилно. Не е необходимо да дишате над гърнето по старомодния начин, може да изгорите лигавицата. Затова използвайте специално устройство. Температурата на парата не трябва да е 100 градуса, а 43, а влажността - 100%. Използвайте обикновена чиста вода без ароматизатори или минерална вода - алкална - със съдържание на минерали не повече от 2 г/литър.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.