Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо не трябва да прекаляваме с пиенето на прясно мляко?

14 март 2023, 12:44 часа

Ползите да се консумира прясно краве мляко са доказано безспорни: те включват повишена издръжливост на костната система, стимулиране на имунната система, превенция срещу хипертония, поддържане на гладка кожа. Ето защо на много хора (които не следят научните проучвания по въпроса с ползите, респективно вредите от редовното консумиране на млечни продукти) им изглежда странно, но има редица причини, поради които би следвало да не се прекалява с директната употреба на прясно мляко. 

Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън

Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

Интересното е, че това е генетически обосновано, тъй като повече от 60% от хората не притежават, по рождение, способността на произвеждат ензимите, необходими за ефективното преработване на прясното мляко в организма, което рефлектира в отключването на редица заболявания като: нискоефективно храносмилане, лесно дразнимо дебело черво, непоносимост спрямо лактозата, крехки кости, влошена обмяна на веществата (диабет тип 2, затлъстяване), заболявания на сърдечносъдовата система…

Наистина ли прясното мляко може да ни попречи да отслабнем

Резултатът е по-бързо износване на всички физиологични системи, преждевременно състаряване и ранна смърт. Нещо повече, консумирайки ежедневно 300 – 500 мл мляко, у повечето хора се наблюдава трайна сънливост и умора, както и влошен нощен сън, дължащи се съответно на вещества с опиатен ефект в прясното мляко и преразход на енергията, нужна за разграждането на неговите съставки в организма. Нощният сън ще се подобри значително, ако във вечерното меню се наблегне на плодове (банани или ябълки) или/и зеленчуци (броколи, сладки картофи), богати на триптофан (ускоряващ метаболизма на мазнините).

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина

Изследвания са показали, че редовото пиене на прясно мляко с ниска масленост от страна на млади хора или/и тийнейджъри влошава състоянието на кожата им и, нерядко, поява на акне.

Колкото до непоносимостта към лактоза (съдържаща се до 8% в прясното мляко), която е присъща за ⅔ от населението в световен мащаб, тя е първопричината за проблеми в храносмилателната система като: гадене, газове, диария или запек.

От друга страна, високата киселинност на прясното мляко, има болезнен ефект по отношението на мускулите и ставите, проявяващ се особено често при спортистите, за които възстановяването след „мускулна треска“ е затруднено.

Как да разпознаете кое прясно мляко е истинско?

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Прекомерната консумация на млечни продукти, съдържанието в които на казеин е високо, може да доведе до състояние на т.нар. „мозъчна мъгла“, характеризиращо се в забравяне, трудно концентриране, липса на умствена яснота, депресия.

Прекомерната употреба на млечни продукти може да доведе и до: алергии, екземи, трайно завишаване на нивото на „лошия“ холестерол в кръвта.

Животинските протеини в млечните продукти имат киселинен характер, което намалява приема на калций в организма и така влияе негативно върху здравината на костната система. И още нещо, антибиотиците, които се прибавят към фуража на кравите, могат – чрез издоеното мляко – да попаднат в човешкия организъм, който постепенно да стане резистентен по отношение на редица съществено важни лекарства.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес