Солта е естествен минерал, който е навсякъде около нас - от океаните до сълзите ни. Приятен е на вкус и сравнително евтин. Но при повишена консумация може да навреди на нашето здраве. Ето няколко популярни мита за солта и истинските факти зад тях.
Мит 1
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Всички видове сол “убиват” и не трябва да консумирате нито един от тях.
Прекаляването със сол води до високо кръвно налягане, което е свързано с инфаркт, проблеми с бъбреците, нарушаване баланса на течностите в организма, удар и остеопороза. Мислите си, че трябва да изключите солта от диетата си напълно, но солта играе важна роля за функциониране на човешкото тяло. Тялото ви използва солта за балансиране на течностите в кръвта, поддържане на кръвното налягане и функциите на нервите и мускулите. Не може да живеете без сол.
Да, солта е важна част от диетата, но трябва да се контролира дозата. Препоръчва се възрастните да не консумират повече от 5 г сол на ден, т.е. една чаена лъжица. Повечето хора приемат около 9 г сол. Ако искате да контролирате колко сол консумирате, проверявайте съдържанието на пакетираните храни. Опитвайте се да избирате продукти, които съдържат по-малко от 120 мг натрий на 100 г храна. Не бива да превишавате дозата от 2000 мг натрий на ден.
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Мит 2
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Розовата/черната/морската/хималайската сол е по-полезна от другите видове сол.
Съществува огромно разнообразие от видове сол, които се рекламират като много по-полезни от обикновената трапезна сол, тъй като съдържат важни за вашето тяло минерали. Всички видове сол съдържат натрий. Ако приемате по-голямо количество от “полезните” видове сол, вие увеличавате натриевото съдържание в организма си. Ако търсите начин да приемате полезни минерали и други хранителни вещества с диетата, включете повече плодове и зеленчуци.
Мит 3
Някои хора просто имат повече нужда от сол от други.
Добрата новина за тези, които мислят, че имат повече нужда от сол е, че вкусът към солта се възпитава. Може да “обработите” вкусовите си рецептори, като консумирате храна с по-малко сол и постепенно ще видите, че ще започне да ви харесва.
Ето няколко съвета как да намалите солта:
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
* консумирайте основно прясна, а не консервирана храна
* проверявайте съдържанието на пакетираната храна - избирайте такава “без добавено сол”, “с ниско съдържание на сол”
* избирайте храна с ниско съдържание на натрий
* избягвайте солени храни като шунка, консервирана риба, колбаси, сосове
* подправяйте храната си с естествени подправки, а не обработени такив с консерванти
* избягвайте да добавяте сол в ястията, дори не слагайте солница на масата.
Тези храни елиминират излишната сол от тялото
Мит 4
Може да разберете колко сол има в храната, като я опитате.
Някои храни са богати на сол, но нямат солен вкус. Много пакетирани храни съдържат високо количество натрий, но и други съставки, които балансират соления вкус и вие не го усещате.
Мит 5
Трябва да приемате повече сол след тренировки.
Солта излиза от тялото по два начина - чрез урината и потенето. Но това не означава, че след обилно потене трябва да приемате още сол.
Някои спортни напитки се рекламират като полезен начин да възстановите загубата от сол след тренировки. Водата и здравословната диета са достатъчни да регулиране загубата от всички хранителни вещества по време на физическа активност. Специалните напитки могат да се използват за рехидратация (възстановяване баланса на течности в организма) при изключително интензивни тренировки, над 90 минути.
При солта е валидно правилото на отровата. Както е казал Парацелз “Не трови отровата, а дозата”. Същото е и със солта.
Солта е полезна, дозата е вредна.