Повръщането може да бъде причинено от сериозно заболяване или да се появи като страничен ефект от медицинско лечение или състояние. Пиенето на много вода или друга течност след повръщане може да доведе до по-силно повръщане. Въпреки че повръщането не е вредно, то може да доведе до обезводняване. Това е потенциално опасно, особено за деца и възрастни хора. Вместо това опитайте да пиете малки количества вода.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
КАК ДА СЕ ХИДРАТИРАМЕ СЛЕД ПОВРЪЩАНЕ?
Хидратирането е важна стъпка след повръщане. Не пийте никакви течности в продължение на един или два часа след повръщането. Ако устата ви пресъхне или имате лош вкус в устата, можете даизплакнете устата си с вода. Един до два часа след повръщането и след като гаденето е намаляло, започнете бавно да се хидратирате. Отпивайте бистри течности на всеки 15 минути в продължение на три до четири часа. Ако отново започнете да повръщате, започнете отново процеса на хидратация отначало.
Колко вода трябва да пиете и защо?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
НЕ ПИЙТЕ ТВЪРДЕ МНОГО ВОДА
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
След повръщане може да сте загрижени за рехидратирането си. Имате важно и основателно притеснение. Въпреки това, вместо да изпиете чаша вода, опитайте се да се върнете към нея постепенно. Ако пиете твърде бързо, може да се окаже, че след изпиването на водата ще я повърнете.
ПРИЕМЛИВИ ТЕЧНОСТИ СЛЕД ПОВРЪЩАНЕ
След повръщане пийте бистри течности, които не съдържат кофеин или алкохол. Допустимо е да пиете вода или течности, които съдържат захар. Джинджифилова бира, плодов сок, спортни напитки и бистри бульони са приемливи течности. Не пийте плодови сокове, които са киселинни, като портокалов сок или лимонада.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Можете също така да ядете сладолед или желатинови закуски. Избягвайте да пиете мляко или мазни течности. Ако повръщането е придружено от диария, ограничете подсладените напитки, които могат да влошат диарията. Вместо това изберете продукти, специално разработени за заместване на електролитите, които се предлагат в течности и сладоледи.
Какво ще стане с вас, ако пиете прекалено много вода
КОГА ДА СЕ ОБЪРНЕТЕ КЪМ ЛЕКАР
Първата помощ при повръщане може да включва самопомощ, но в други случаи може да се наложи да посетите лекар. Дехидратацията може да бъде причинена от загуба на течности по време на повръщане, невъзможност да се пият течности или комбинация от двете. Децата и по-възрастните хора са най-застрашени от дехидратация след повръщане.
Тъй като децата може да не са в състояние да ви съобщят симптомите си, наблюдавайте ги внимателно за признаци на дехидратация. Те включват сухота в устата, учестено сърцебиене, хлътнали очи, липса на сълзи, замаяност и чувство на летаргия. Уринирането по-рядко от веднъж на всеки осем часа също е признак за дехидратация.
Как да се храним след разстройство?
Обърнете се към лекар, ако подозирате дехидратация или ако имате гадене и повръщане, които продължават повече от 24 часа. Децата трябва да се обърнат към лекар, ако са повръщали повече от 12 часа. Свържете се незабавно с лекар за бебе, което има сериозен пристъп на повръщане. Дехидратацията може да настъпи много бързо при бебетата. Други сериозни симптоми, които налагат посещение при лекар, са повръщане, придружено от болки в корема, и повръщане на кръв.
ХРАНЕНЕ СЛЕД ПОВРЪЩАНЕ
Изчакайте поне 12 часа след повръщането, за да се храните с твърди храни. Започнете с малки количества крекери, сух препечен хляб, кренвирши, банани, бял ориз, обикновени картофи или ябълково пюре. Яжте само безвкусни храни, като избягвате пикантни и мазни храни. Също така избягвайте сурови плодове и зеленчуци, ако повръщането е било придружено от диария. Спрете да се храните, ако гаденето или повръщането се върнат.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.