Топлинният удар е състояние на хипертермия, причинено от интензивно термично излагане, свързано с нарушение на механизмите на терморегулация и придружено от нарушение във функционирането на различни органи и системи.
Още: Събуждане с лекота: Съвети за по-добро начало на деня
Причини за топлинен удар
Има две основни за топлинен удар: излагане на топлина и недостатъчна скорост на адаптиране на тялото към неблагоприятните условия на околната среда. Вероятността за развитие и тежестта на това състояние зависи от продължителността на престоя на човека в условия на повишена температура, интензивността на термичното излагане, възрастта на лицето, индивидуалните характеристики на тялото, наличието или отсъствието на хронични заболявания на вътрешните органи.
Експертни съвети и трикове за защита на кожата от силно слънце
Податливи на топлинен удар са хора с хипертония, сърдечно-съдови заболявания, патологии на щитовидната жлеза, захарен диабет и някои други ендокринни заболявания, вегетативно-съдова дистония, бронхиална астма, невропсихични заболявания, анорексия, цироза на черния дроб, хепатит, анхидроза, хиперхидроза.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само с една съставка: Чудотворната вода за отслабване, с която ще влезнете във форма за лятото
Освен това неблагоприятните фактори, които увеличават риска от топлинен удар, включват наднормено тегло, метаболитни нарушения, възраст под 6-7 години, напреднала възраст и бременност. Рискът от топлинен удар се увеличава по време на спорт, при висока влажност, тежка дехидратация.
Слънчево изгаряне: Четири начина за лечение на зачервена и възпалена кожа
Това са първите 2 симптома на топлинен удар
Още: Възможно ли е да прекалим с пиенето на вода? Опасна ли е свръххидратацията?
Още: 10 тайни за красива кожа, които дерматолозите крият от нас
Първата степен се характеризира с бързо нарастваща слабост, летаргия, сънливост, тъпо болезнено главоболие, усещане за тежест в гърдите, необходимост от дълбоко дишане, леко или умерено гадене. Кожата на пациента става бледа, върху нея се виждат големи капки пот, зениците се разширяват, забелязват се учестено дишане и пулс. Телесната температура може да остане в нормални граници.
Втората степен на топлинен удар е придружена от усещане за силна мускулна слабост, шум и звънене в ушите. За жертвата е трудно да се движи, трудно е да повдигне главата или ръцете си. Главоболието става дифузно и по-интензивно. Гаденето се увеличава, възможно е повръщане. Дишането става интермитентно и учестено, има тахикардия, телесната температура се повишава до 39-40 ° C.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.