Пчелите гарантират живота на земята, опрашвайки всички растения. Без тези жужащи работливки земята би била пустиня, а животът на човека – невъзможен. Пчелите са полезни и безопасни за хората, ако не бъдат предизвикани. За разлика от осите пчелите жилят само когато е крайно необходимо, предизвикани са или застрашени. Трябва ли да се страхуваме от ужилването от пчела?
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Пчелната отрова се използва за лекарство в нетрадиционната медицина. Вероятно сте чували за лечение с целенасочени ужилвания от пчели. Опасността от ужилването е свързана главно с възможност за алергична реакция, която в редки случаи може да е тежка – алергичен шок – или дори фатална, ако ужиленият не получи незабавна медицинска помощ. Това, че вече ви е жилила пчела и не сте получили реакция, далеч не означава, че сте в безопасност при следваща среща с жилото на жужащите насекоми. Това прави въпроса какво трябва да правим при ужилване от пчела ключов за съхраняване на здравето и живота. Преди всичко обаче е важна превенцията.
Как да се предпазим от ужилване от пчела?
- Не предизвиквайте пчелите, не ръкомахайте, не ги застрашавайте. Пчелите жилят, когато са застрашени. Ако не се чувстват така, то може да кацат върху вас и да сте в безопасност.
- Не използвайте ярки цветове и силни аромати – парфюми, кремове, когато сте в парка или сред природата – тоест място, на което има по-голяма вероятност да попаднете на пчели.
- Не закачайте кошерите и пчелните семейства.
- Старайте се да не сте изпотени. Потта също привлича пчелите.
Факти за пчелите и меда - 20 неща, които ще ви изумят
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Какво трябва да правим при ужилване от пчела, ако не знаем дали сме алергични?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако въпреки превантивните мерки сте усетили жилото върху кожата си, това са нещата, които задължително следва да направите:
1. Премахнете жилото. Внимавайте обаче с какво го вадите и как. Не трябва да се стиска, тъй като може да освободи още отрова.
2. Справете се с болката. Студените компреси я облекчават, а смесването на оцет с вода облекчава подуването.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
3. Наблюдавайте мястото. То може да се зачерви и подуе, което е местна реакция. Ако обаче се чувствате зле и подуването обхваща по-голяма част от кожата и се разпространява – търсете медицинска помощ. Особено много следва да се внимава за силни алергични реакции – оток на устните и очите, който може да обхване гърлото и да причини задушаване, както и алергичен шок. Наблюдавайки внимателно реакциите на тялото си след ужилване, ще усетите по-рано, ако ви е необходима бърза медицинска помощ – ако зачервяването и отокът се разпространяват бързо извън мястото на ухапването, такава е нужна.
4. Ако ужилването е в областта на гърлото или устата, потърсете медицинска помощ, дори да не сте алергични.
5. Ако се чудите какво трябва да правим при ужилване от пчела, за да облекчим болката, ако нямаме други оплаквания или не забелязваме алергична реакция, доверете се на „бабини“ рецепти. Ще са ви полезни измиване със сапун, масло от чаено дърво, което потиска възпалението, дезинфекцира и помага за сърбежа, както и спирт, който помага по-бързо да се справите с отока.
Ако ви ужили пчела, НЕЗАБАВНО се намажете с тази подправка
Какво трябва да правим при ужилване от пчела, ако знаем, че сме алергични?
1. Обадете се на 112, ако знаете, че сте алергични. Не се бавете, вземете незабавни мерки.
2. Не шофирайте, ако сте алергични, и не предприемайте рискова дейност. Изчакайте помощта.
3. Ако имате в себе си комплект за първа помощ при алергии, сега е моментът да го използвате. Или поне приемете противоалергично средство, ако носите такова в себе си, докато чакате помощта. Лекарите препоръчват алергичните хора да носят винаги в себе си ампула адреналин, която се изсипва под езика и е първият медикамент, който стопира действието на отровата.
4. Специалистите не препоръчват приема на алергозан, тъй като той смъква кръвното налягане, което допълнително утежнява състоянието на пострадалия, тъй като при остра алергична реакция се наблюдава задух, проблемно дишане, болки в гърдите и ниско кръвно налягане.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.