Появата на пърхот не е само естетически проблем. Може да е симптом на суха себорея на скалпа, псориазис, гастрит или други заболявания.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Причини за образуване на пърхот
Скалпът, подобно на кожата на тялото, се обновява на всеки 28-35 дни. По време на това обновяване старите клетки, които наричаме кератинизирани люспи, се отделят от повърхността на кожата, правейки път на новите.
Ако клетките се обновяват по-бързо от необходимото, например на всеки 13-15 дни, има наслояване на кератинизирани люспи по повърхността на кожата. Но новите клетки продължават да се делят, изтласквайки старите, което причинява "снеговалеж". И пърхотът нахлува в живота на човека.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Пърхотът е вид себорея на скалпа в лека форма, при която цикълът на обновяване на клетките е съкратен и процесът на производство на себум е модифициран. Количеството себум се увеличава или намалява. Така са създадени отлични условия за размножаване на гъбички Malassezia, които активират образуването на пърхот.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
При сух пърхот люспите лесно се отлепват от повърхността на кожата. Когато се омазнят, те образуват клетъчни слоеве върху кожата, които се ексфолират при разресване на косата.
Пърхотът не се предава при контакт и не винаги е симптом на заболяването.
Тези витамини водят до косопад
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Неговото образуване е повлияно от:
• генетичен фактор;
• използване на шампоан не според вида на скалпа;
• агресивно боядисване на коса, къдрене, често използване на сешоар и стилизиращи продукти;
• стрес;
• ултравиолетови лъчи;
• внезапни промени в температурните режими или парниковия ефект;
• небалансирана диета;
• хормонален дисбаланс;
• приемане на определени лекарства, като антибиотици.
Ползите от кокосовото масло за косата и скалпа
За да премахнете пърхота, трябва да:
• изберете шампоан според типа на скалпа с противогъбично действие.
Главата трябва да се измие, когато се замърси с вода със стайна температура. Не можете да използвате сешоар на гореща настройка и да ходите с кърпа на главата си повече от 2-3 минути. Кърпата създава парников ефект.
В състава на шампоана против пърхот задължително търсете салицилова киселина и цинк.
• дълбоко почистващ шампоан.
Дълбоко почистващ пилинг шампоан разтваря натрупаната мръсотия, остатъци от лак за коса, втвърден себум, подготвяйки кожата за естествено обновяване на клетките;
Топ 5 стъпки към здрава и блестяща коса
• нежен пилинг за скалпа.
Пилингът, подобно на дълбоко почистващ шампоан, освобождава кожата от микрочастици прах и мръсотия, но също така премахва мъртвите клетки на скалпа. Пилингът трябва да се прави на всеки 7-14 дни, за да се подобри оксигенацията на клетките и да се улесни естествения процес на клетъчно обновяване. Ако имате ексфолиация, шампоан за дълбоко почистване не е задължителен;
• Успокояващ тоник против пърхот без измиване.
Облекчава дразненето на кожата, премахва сърбежа, инхибира активността на дрождите malassezia, които провокират пърхот. По правило тоникът се комбинира с противогъбичен шампоан;
• променете диетата си.
Ограничете консумацията на алкохолни напитки, бързо хранене, пикантни, пушени, пържени храни и сладкиши. Яжте зърнени храни, пресни зеленчуци, плодове, варени, печени храни.
Пърхотът е хронично заболяване, което с правилния подход към лечението може да бъде приведено в ремисия чрез премахване на възпалението. В тежки случаи пърхотът се лекува с лекарства като кортикостероиди.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.