Всички лекари казват, че увреждането на тъпанчето, което се появява поради възпаление на средното ухо, трябва да се лекува незабавно. Преди това обаче трябва да се запознаете с основните причини за появата на тази патология.
Има няколко фактора, които провокират появата на пробиви при възрастен и дете:
Отит на средното ухо.
Основната причина за появата и развитието на патологията е възпаление на средното ухо, придружено от възпаление в ушите. Ако заболяването не се лекува дълго време, в ушната кухина постепенно ще започне да се натрупва лигавична течност с гной.
С течение на времето натрупаната гной притиска ушната мембрана, което влошава симптомите на заболяването и се образува разкъсване на мембраната.
Повишено ниво на шум.
Проблемите с тъпанчето възникват поради внезапен шум. Поради това често се спуква при силни шумове или експлозии.
Високо налягане в ухото.
Натискът върху слуховите органи се увеличава по време на пътуване със самолет или при потапяне на главата под вода.
Механично нараняване.
Механичните повреди често нарушават целостта на мембраната. Уврежда се от неправилно почистване на ухото или неспазване на правилата за други хигиенни процедури.
Вредно ли е, ако задържите кихането си?
Симптоми на увреждане
Механичното увреждане на тъпанчето е доста трудно да се пропусне, тъй като те са придружени от изразени симптоми.
Основните признаци на пункция включват:
- появата на болка в ушната кухина, която периодично се увеличава;
- увреждане на слуха и появата на шум;
- изпускане на гнойна течност от ушната кухина;
- натрупване в ушните канали на кръвна течност;
- развитието на инфекция, придружена от висока телесна температура.
Народната медицина съветва - как да се справим със спуканото тъпанче
Терапията с народни средства за спукано тъпанче позволява да се възстанови, като се изключи образуването на усложнения от приема на лекарства при хора, склонни към алергии. Традиционната медицина съветва да се използват отвари на основата на билки - лайка, живовляк, борови иглички, невен.
Живовлякът помага за стягане на тъпанчето и освобождава ушния канал от натрупаната сяра. Добре е подходяща отвара от сухи листа от живовляк, както и прясно изцеден сок. С памук се навлажнява с топъл сок от растението и се поставя в слуховия отвор. Отгоре се нанася сух памучен тампон и се увива с бинт от плат. Сменете след няколко часа.
Лекари съветват: Ако видите кръв от ухото при почистване, това може да се дължи на...
Лайката се залива с вряща вода в стъклен съд, оставя се 20 минути и се накапва в ухото. Инфузията на това растение ви позволява да почистите ухото от гной, сяра и да премахнете подуването. Това дава възможност да се дренира съдържанието на ухото, ако има възпаление на средното ухо с перфорация на тъпанчето.
Сок от борови иглички – помага много. Дъбилни компоненти и етерични масла - премахване на възпалителния процес и дезинфекция на ушната кухина. Сокът трябва да е прясно изцеден, а не студен. Преди употреба съдовете със сок трябва да се затоплят в дланите или на парна баня. За да ускорите заздравяването на спуканото тъпанче, трябва да добавите към диетата храни, богати на витамин С. Например: глог, бульон от шипка, цитруси.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.