Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Шест добавки, които НЕ трябва да приемате, ако сте над 60 години

17 април 2024, 11:16 часа

Придобиването на добри здравословни навици в младостта със сигурност ще ви помогне да се чувствате по-добре на стари години. Вашата рутина може също да включва приемане на хранителни добавки, за да сте сигурни, че получавате всички витамини и минерали, от които се нуждаете. Този навик обаче може да носи и определени рискове през годините.

Вижте още: Какъв тип диета се препоръчва при камъни в бъбреците

Някои хранителни добавки не трябва да се приемат, когато навлезете в седмото десетилетие от живота.

Жълт кантарион

Някои хора се обръщат към жълтия кантарион като естествен начин за лечение на лека депресия. Но лекарите предупреждават, че активната му съставка хиперфорин понякога може да причини проблеми, особено ако се приема в комбинация с други лекарства.

„Кантарионът може да взаимодейства със статини, разредители на кръвта като варфарин, антидепресанти, лекарства за мигрена и дигоксин, който се предписва за сърдечна недостатъчност“, казва Патриша Пинто-Гарсия, старши медицински редактор в Gudix.

Витамин Е

Когато става въпрос за подсилване на имунната система, мнозина се обръщат към витамин Е. Но ако приемате определени лекарства, може би е време да го изключите от ежедневието си.

"Витамин Е е антиоксидант, който също предотвратява агрегацията на тромбоцитите, което може да доведе до повишен риск от кървене. Ако приемате определени лекарства, като аспирин, или имате определени състояния, като заболявания на малабсорбцията, вие сте изложени на по-висок риск от вътрешен кръвоизлив", казва д-р Сара Трахан, лекар от университета Соноран, пред "Best Life".

Женшен

Добавките, получени от естествени източници, като женшен, може да изглеждат като безопасен вариант. 

Женшенът се използва от хиляди години за поддържане на паметта и здравето на имунитета, но той пречи на лекарствата за диабет и потенциално може да понижи нивата на кръвната захар, предупреждава д-р Пинто-Гарсия.

Вижте още: Какво се случва с косата ви само с 3 аспирина

Куркума

Освен че е основна част от подправката, куркумата се превърна и в популярна хранителна добавка. Но експертите посочват, че може да създаде опасно взаимодействие с други лекарства.

"Добре известна със своите противовъзпалителни свойства, куркумата може да повлияе негативно на някои лекарства като желязото, намалявайки усвояването му. Той също така разрежда кръвта, така че приемането на други разредители на кръвта с куркума може да причини кървене или синини", казва Линдзи Скарингела, регистриран диетолог и сертифициран диетолог в KerUan

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес