Увреждането на слуха е изключително неприятно явление. В същото време много често не обръщат внимание на това, докато глухотата не стане твърде забележима. Лекарите казват, че самият човек често допринася от външни фактори, които влияят негативно на ушите и влошават проблемите със слуха.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Загубата на слуха може да настъпи бавно и незабелязано или обратното – да се прояви силно и внезапно. Но има редица общи признаци, ако ги забележите, трябва да внимавате и да потърсите съвет от лекар.
1. Навик
Да потискаш кихавиците
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Когато затваряме уста и притискаме носа си, за да не кихнем, вътречерепното налягане се увеличава, притокът на кръв към мозъка се нарушава, кръвоносните съдове и нервната тъкан се компресират. Това може да доведе до главоболие, увреждане на съдовете и проблеми със слуха.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
За това когато ви се киха го правете с отворена уста, за да се освободи напрeжението.
Какво води до загубата на слух ?
2. Навик
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Слушалки и тапи за уши
От години се води дебат дали слушалките трябва да се използват или трябва да бъдат забранени. И тук е важно да се разбере, че подобни спорове имат определена основа. В крайна сметка слушалките се вкарват директно в ухото. Освен това всеки, дори доста прост модел, произвежда шум от около 160 dB. И тази стойност е 2 пъти по-висока от прага на силата на звука, след преминаването на който вече е необходимо да се използва защитно оборудване. И целият този обем пряко засяга мембраната, която не е защитена от нищо. Постепенно с течение на времето прагът на слуховата чувствителност започва да намалява.
За да предотвратите проблемите със слуха, ето няколко прости мерки.
Първо. Пазете ушите си от хипотермия. Студеният въздух има неблагоприятен ефект върху слуха и може да възникне възпаление.
Второ. Не слушайте музика със слушалки на максимална сила на звука, избягвайте внезапни силни звуци. Ако работата ви е свързана с шум, носете защитно оборудване.
Трето. Минимизирайте излагането на ушите си на шумово замърсяване. Този термин означава изобилие от постоянни монотонни звуци - трафик, удари, музика и др.
Четвърто. Не забравяйте периодично да почиствате ушите си. Но го направете възможно най-внимателно.
И пето. Ако смятате, че слухът ви се е влошил, не отлагайте посещението при специалист. Не забравяйте, че подобни проблеми не са необходима част от живота ви! Навременната защита на слуховите органи и тяхното лечение, ако е необходимо, ще помогне да се предотврати загубата на най-важната функция на тялото, която осигурява звуково възприятие.
Погрижете се за себе си и здравето си!