Започва сезонът на кърлежите - едни от най-опасните кръвопийци, преносители на множество зарази. Сред тях е и лаймската болест.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Днес ще споделим с вас какво трябва да направите, ако ви ухапе опасното насекомо. Ще опитаме да ви дадем наистина ценни съвети, с които да си послужите.
За какво да внимаваме в сезона на кърлежите?
Най-напред трябва да избягвате места с гъста и буйна растителност. Голяма е вероятността там да има кърлежи. Ако все пак обичате природата и не искате да се лишавате от зелените й багри и свеж въздух, винаги след разходка оглеждайте тялото си внимателно.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Ако кърлежът прекара няколко часа в тялото на човек, може да ви зарази с лаймска болест. Доказано е, че ако кръвопиецът стои 24 часа в тялото, човек може да се зарази с марсилска болест.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Що се отнася до това как е най-безопасно да извадим кърлеж от тялото си, лекарите съветват да не го правим. Трябва да се потърси незабавна медицинска помощ.
Ако обаче ситуацията не позволява, нужно е да се използва много тънка пинсета. Пинсетата трябва да мине под коремчета на кърлежа и да се дърпа нагоре.
В случай, че хоботчето на кърлежа се скъса, не бива да изпадате в паника. За изваждането му се използва чиста игла. Разбира се, след това задължително се дезинфекцира.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Използвайте редовно репеленти, носете светли дрехи и внимателно оглеждайте тялото си след всеки излет сред природата.