Черешата е мощен антиоксидант
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Черешата, наред с боровинки, касис, къпини и ягоди, е плодът с най-висок процент антиоксиданти. Техният източник са фенолните съединения. Доказано е, че при редовна употреба на череши предотвратяват образуването на рак и развитието на сърдечно-съдови заболявания, забавят развитието на вече образуваните ракови клетки и намаляват ефекта на свободните радикали като цяло.
Една купичка с череши съдържа 90 калории, достатъчно количество фибри, протеини и витамини А и С. Клинично проучване върху здрави хора на възраст от 18 до 25 години, проведено в университета в Мичиган, показа, че антиоксидантите в черешите повишават антиоксидантната активност на целия организъм за 12 часа.
Ето четири добри причини да не подминавате сладките череши в разгара на сезона.
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Яжте по една купичка с череши всеки ден и ето какво може да стане
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
Черешата подобрява съня
Диетологът Rania Batheine, заявява, че „освен антиоксидантите, черешите са единственият естествен източник на мелатонин, хормон, който регулира цикъла на сън и будност“. А яденето на няколко череши час преди лягане може значително да подобри качеството му. Сладките череши наистина имат сънотворно действие върху човешкия организъм. Медицински факт, доказан в Университета на Пенсилвания и Рочестър, където изучаваха навиците на възрастни, които или пият черешов сок преди лягане, или ядат череши в продължение на две седмици. Резултатите показват, че имат значително намаляване на безсънието и заспиват средно 17 минути по-бързо.
Черешата помага при възпаление
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Общоприето е, че всички червени плодове и зеленчуци са твърде агресивни и увеличават възпалението в тялото. При черешите обаче ситуацията е различна. Учени от Бостънския университет установиха, че тези, които активно консумират череши само за два дни, имат 35% по-нисък риск от артрит и остеоартритни атаки в сравнение с тези, които не го правят. Сигурен сигнал, че черешите намаляват възпалението, а не го разпалват.
Кой и кога не бива да яде ЧЕРЕШИ?
Черешата подобрява паметта
Черешите са добър източник на антоцианин, вещество, което подобрява паметта. Центърът за изследване на храненето и стареенето към университета Tufts в Бостън публикува резултатите след серия от проучвания върху плъхове, чиято памет и двигателна функция се подобряват значително след добавяне на антоцианин в храната.
Черешите помагат за намаляване на риска от сърдечни заболявания
Черешите също осигуряват ползи за сърдечно-съдовата система, като помагат за регулиране на нивата на глюкозата при пациенти с метаболитен синдром. Изследователската лаборатория за кардиопротекция на университета в Мичиган предполага, че плодовете могат да намалят риска от инсулт дори когато се приемат с предписани лекарства. Учените измерват кръвното налягане на предразположените към инсулт плъхове, както и техния баланс и координация, използвайки различни физически тестове. Резултатите са публикувани през 2013 г.: животните "на череша" подобряват координацията и понижават кръвното налягане.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.