Използваме телефоните си за много неща, от извършване на бизнес разговори до проверка на имейла ни до общуване с приятели и близки. Нашите телефони са станали неразделна част от живота ни. Но дали това разчитане на смартфони оказва някакво влияние върху нашите мозъци?
Някои скорошни изследвания показват, че може. Експертите предполагат, че цялата тази употреба на телефон може да повлияе на нашите социални и емоционални умения за регулиране, да наруши съня ни и да ни превърне в мързеливи мислители.
Децата също използват тези устройства все повече и повече, което кара експертите да поставят под въпрос възможните дългосрочни ефекти върху развитието. Едно проучване, публикувано в JAMA Pediatrics, установи, че времето, което децата прекарват, гледайки цифровите екрани, се е увеличило с 52% за период от три години.
Още: Лекар: Храни полезни за кръвоносните съдове на мозъка
Някои доказателства сочат, че използването на мобилни телефони може да доведе до химически промени в мозъка. В едно проучване, представено на Радиологичното общество на Северна Америка, изследователите откриха, че млади хора с така наречената интернет и смартфон зависимост всъщност демонстрират дисбаланси в мозъчната химия в сравнение с контролна група.
Къде оставяте мобилния си телефон, когато лягате да спите?
Лесно може да се предположи, че повечето от вас го оставят на нощното шкафче. Независимо дали искаме да го признаем или не, телефонът е последното нещо, което поглеждаме, преди да заспим, и първото нещо, към което посягаме, когато се събудим.
Но наистина ли е добра идея и може ли такова натрапчиво поведение всъщност да ни пречи да спим достатъчно? И наистина ли е безопасно да носите мобилен телефон с вас цяла нощ? Много от нас не са наясно, че спането до това устройство може сериозно да наруши съня ви, пише "Mirror".
Още: Невролог: Мозъкът може да сбъдне желанията ви - само 3 думи ще променят живота ви
Мобилните телефони не са просто телефони
Днес мобилните телефони не са просто телефони. Те са един вид малки компютри, без които е трудно да функционираме. Те могат да се използват за телефонни разговори, изпращане на съобщения, търсене в интернет, отговаряне на имейли и комуникация в социалните мрежи. С всички тези функции не е чудно, че тези устройства имат потенциала да развалят съня ни.
Загуба на сън
Много от нас са хванати в този познат капан – онова натрапчиво желание да продължим да проверяваме, четем, отговаряме, „превъртаме“, публикуваме, кликаме или играем игри. Повечето от нас намират за много трудно да подредят устройството, което само по себе си може да забави заспиването и да намали общото време за почивка. Цялата тази стимулация, особено през нощта, може да затрудни изключването и да наруши съня. Може да звучи драматично, но такова натрапчиво поведение за дълъг период от време може лесно да доведе до лишаване от сън.
Още: Невролог: Правете това и мозъкът ви ще работи като швейцарски часовник
Силата на светлината
Цялата тази изкуствена синя светлина от екраните на мобилни телефони, таблети или компютри влияе върху способността ни да заспим. Синята светлина подмамва мозъка да мисли, че е ден, карайки тялото ви да спре да отделя хормона на съня мелатонин, който ни помага да се отпуснем преди лягане. Изкуствената светлина също нарушава нашия циркаден ритъм, 24-часовия модел сън-събуждане, който помага да контролирате ежедневния си график сън-събуждане.
Проблемът с това да държиш мобилния си телефон в спалнята
Като общо правило е разумно да държите мобилния си телефон възможно най-далече от спалнята. Като за начало, това ще ви улесни да избягвате продължителна употреба, когато наистина трябва да спите. Преместването на устройството в друга стая също ще попречи на проверката, ако се събудите през нощта.
Добре ли е да спите с мобилен телефон до главата си?
Някои хора са загрижени за ефектите на електромагнитните полета, излъчвани от мобилните телефони. Притесненията варират от повишен риск от мозъчни тумори до ефекти върху плодовитостта. Смята се, че съвременните мобилни телефони имат незначителен ефект върху човешкото тяло, но мнозина смятат, че би било разумно да бъдете малко по-внимателни. Мобилните телефони звънят на всеки няколко секунди, така че устройството все още излъчва малко количество микровълнова радиация. Поставянето на телефона ви в самолетен режим и изключването на настройките за местоположение силно ограничава всяко радиочестотно излъчване.