Нарушаването на целостта на костта възниква, когато натоварването надвишава границата на тяхната сила. Натъртването се лекува по-бързо и се лекува по-лесно, но не всичко е толкова просто, тъй като фрактурата на малкия пръст например е по-малко болезнена от фрактурата на крака. Всичко зависи от местоположението на увреждането.
Как да различим натъртване от фрактура?
Болка
При натъртване и фрактура самият момент на травматизиране на тъканите е придружен от изразен синдром на болка. Но в първия случай с течение на времето този синдром отшумява и намалява, а във втория, напротив, само се засилва и нараства.
Облекчете болките в колената нощем с тези народни средства
Оток
При натъртване, като правило, отокът се появява веднага след нараняването и расте в продължение на няколко часа. След това се появява хематом (т.е. синина) и отокът намалява.
При фрактура отокът може да се увеличи бавно и постепенно, в рамките на няколко часа, да се увеличи по размер.
Движение
При натъртване крайникът запазва функцията за движение. Например, ако нараните ръката си, ще можете да я движите, въпреки че това ще бъде придружено от болка.
Докато при фрактура обикновено е трудно да се движи засегнатият крайник.
Как да облекчим болката от натъртване или навяхване?
Деформация
Ако имаме работа с пълна фрактура с изместване на костната тъкан, в този случай настъпва деформация на крайника. Ако се нараниш, няма да стане. Също така при фрактура можете да наблюдавате промяна в позицията на увредената част (неестествено огъната ръка или усукан крак).
Ако фрактурата не е ясно изразена (това е пукнатина в костта), симптомите ще бъдат много подобни на тези при натъртвания. Като правило, за да сте сигурни, е необходима диагностика под формата на рентгенови лъчи. Освен това, ако говорим за хора над 50 години, фрактурата ще бъде по-вероятна от натъртване - това също трябва да се вземе предвид. В този случай е необходимо да се направи рентгенова снимка, за да се потвърди или изключи фрактура.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.