Фидер риболовът представлява лов с хранилка и произхожда от Англия. Стръвта се слага в нея и хранилката се потапя на удобно място. Хранилката освобождава примамката постепенно, заблуждавайки рибата, че наоколо има постоянен източник на храна. Рибата започва да се навърта, привличайки и други след себе си. Тази техника значително ще увеличи размера и количеството на уловената от вас риба. Разликата между фидер и спининг въдиците е в броя на пръстените, нивото на чувствителност и способността за смяна на върха.
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Подходящата дължина
Въдиците се предлагат с различна дължина, в зависимост от това на колко далеч искате да хвърлите фидъра. За по-къси разстояния е достатъчна въдица между 2,5 и 2,7 м. По-късата въдица позволява по-голям контрол и улеснява хвърлянето, затова е и предпочитан избор на начинаещите. Ако обаче рибата, която искате да ловите, се движи не толкова по повърхността, колкото по дъното, ще ви е нужна въдица с дължина 3-3,6 м.
Размах на въдицата
Според това колко е дълга въдицата, можете да изчислите приблизителното разстояние, на което сте способни да хвърлите фидера. Въдиците до 2,5 метра имат обхват до 30 м навътре; триметровите модели са с обхват 40 м; 3,5 м. са за 50-60 м, а над 3,7 м са за 65-70 м. Съществуват и малко по-дълги въдици, които стигат до 80 м, но тези модели са по-трудни за намиране. Имайте предвид, че за фидър риболова са необходими 30-60 м обхват.
Различни модели можете да намерите в секция : въдици от Nasluka-shop.com
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Материали, от които е направена въдицата
Фибростъкло – обикновено са по-евтиният вариант, но са малко по-тежки от графитените. Това ги прави по-добри за големи риби, но съществува риск рибата да се откъсне от кукичката, тъй като пластичността на материала е много ниска, въпреки че е способна да се огъва по цялата си дължина;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Графит – по-леки и подходящи за рибари с повече финес при мятането на фидъра. Реагират по-бързо, когато рибата кълве. Горният им край е по-пластичен и подвижен, докато долният е по-стабилен. Фидър въдиците трябва да се по-чувствителни, за да ви предупреждават веднага, щом рибата клъвне.
Композитни – смес от фибростъкло и графит. Те съчетават стабилността на фибростъклото за улов на повече риби, както и гъвкавостта на графита в сюблимния момент.
Бамбук – класическа въдица, която се справя отлично с мятащи се риби. Днес не се използва много, освен от почитателите на старите техники за риболов.
Още: Знаете ли кои са най-мръсните предмети в кухнята
Още: Как се консумират кедровите ядки, за да са най-полезни
Въдица според вида на водоема
За риболов край големи реки със силно течение (особено след обилен дъжд) е препоръчително да се използват тежки хранилки и стабилни въдици. Във водоеми и при спокойно време край морето са препоръчителни среднолеките и леките въдици. Колкото повече водачи има въдицата, толкова по-добре ще бъде разпределена тежестта от фидера. Самите водачи биват три вида – обикновени, с два и с три държача (крачета).
Въдица според вида на дръжката
За да можете да мятате фидера надалеч, независимо от големината и тежестта му, е нужен не само подходящ замах, но и удобен захват. Корковите дръжки придават класически и стилен вид на въдицата, както и известна тежест. Голямото им предимство е, че можете да ги ошлайфате по свой вкус, без това да повлияе на външния им вид. Съществуват и текстурирани ръкави, които се слагат върху дръжката и с помощта на директна топлина, прилепват по нея. Тяхното предназначение е да предпазват от хлъзгане.
Дръжките от пяна са леки и удобни, особено в основата на пръчката. При тях триенето е по-малко, но се износват по-бързо, за разлика от гумените – те биват гладки и с грайфери. Не на последно място са дръжките с шнур, навит по протежението на дръжката. Те са подходящи за лов на стръв – змиорки и подобни, които са трудни за улавяне с голи ръце.
Фидер
Тежестта и големината на фидера оказват влияние на риболова. Най-леките модели са пластмасови, подобни на капсула, с няколко широки отвора. Съществуват фидери с отворен край (за начинаещи) и във форма на малка клетка за по-бързо освобождаване на стръвта.