Ужилването от оса или пчела е много неприятна ситуация, която може да се случи на всеки особено в летните дни. Има няколко доказани метода, които може да приложите, за да намалите болката от ухапването. Разбира се, ако имате алергична реакция трябва веднага да потърсите медицинска помощ, но при всички други случаи тези методи могат да ви донесат облекчение. Вижте кои са те:
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Дневен хороскоп за утре, 11 август
Натрийте ужиленото място с чесън
Веднага след ужилването отрежете скилидка чесън на две и натрийте ужиленото място с пресния чесън. Това ще облекчи болката веднага и ще спре допълнителното подуване от ужилването.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Компрес от лед или студена вода
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
На мястото на ужилването веднага наложете студен компрес от лед или много студена вода. Студът ще забави проникването на отровата и ще спре отока. Освен това самото място ще изтръпне и няма да усещате болката чак толкова силно.
Разберете какво трябва задължително да правим при ужилване от пчела
Компрес от ябълков оцет
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Това е малко по-трудно да се направи, защото изисква да имате домашен ябълков оцет и да махнете жилото на пчелата/осата. След като сте го направили наложете мястото с компреса. Той ще помогне за намаляване на болката и спиране на дразненето по кожата. Може да наложите мястото и със суров картоф, който да поеме температурата.
Помнете, че е добре да внимавате когато ядете или пиете нещо навън. Винаги оглеждайте добре бутилката/чашата/вилицата/лъжицата си и самата храна, защото понякога на тях може да е кацнала пчела или оса, която да не забележите. Тя може да ви ужили в последния момент преди да сложите храната в устата си и това може да бъде наистина опасно.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.