Ако искате да укрепите имунитета си в това променливо време, можете да го направите по естествен и здравословен начин. По-специално си струва да посегнете към домашно приготвените сиропи, които ще подсилят имунната ни система срещу нежелани посетители. Те също така ще ви помогнат да се справите с упоритата кашлица, която често съпътства инфекциите. Ето няколко рецепти за сиропи против настинка и кашлица.
Рецепти за сиропи за кашлица
Рецептите за домашно приготвен сироп за кашлица - както сух, така и мокър - съществуват от поколения насам. Нашите баби са ги използвали за лечение на симптомите на настинка и досадна кашлица. Домашно приготвените сиропи са безопасни и ефективни. Те могат да се дават на деца и възрастни хора без никакъв страх.
Бременните жени също могат да се отдадат на този вид средство, тъй като някои от съставките, съдържащи се в стандартните сиропи, не позволяват да се приемат през този период. Ето няколко рецепти за надежден сироп за кашлица.
Направете си сами: Домашен сироп за кашлица с моркови
Сироп за кашлица с мащерка
Това е естествен начин за борба с кашлицата и възпаленото гърло. Сиропът разрежда секретите и улеснява отхрачването. Мащерката се използва от много години при инфекции на горните дихателни пътища и грип. Необходими са ви само три съставки за приготвяне на сиропа: вода, захар и прясна мащерка. Рецептата е изключително проста и отнема много малко време.
Съставки:
Една голяма шепа прясна мащерка или едно пакетче сушена мащерка (4-6 супени лъжици), една чаша захар, една чаша вода
1. Изсипете водата в тенджера и добавете захарта. Загрейте всичко това в тенджера на слаб огън, докато захарта се разтопи напълно.
2. Когато сиропът заври и захарта се разтвори напълно, добавете мащерката и гответе в продължение на 3-5 минути. След това отстранете от огъня, покрийте с втора тенджера и оставете настрана, за да се охлади напълно.
3. Прецедете охладения сироп и го изсипете в друг съд. Най-добре е да се съхранява в хладилник.
Сироп от живовляк
Живовляакът е едно от най-старите лечебни растения. То има отхрачващо и бактерицидно действие. Действа най-добре при лечение на горните дихателни пътища. Ето рецептата за сиропа:
Нарежете 100 грама пресни листа от живовляк, добавете 100 мл преварена вода, след което пасирайте всичко това. Изстискайте сока от пулпата, прецедете го и го разтворете в 100 грама захар, поставете разтвора на слаб огън и го загрейте до кипване, но не до пълно кипване! Сиропът може да се приема по една чаена лъжичка няколко пъти дневно.
Сироп от карамфил
Сложете шест карамфила в малък буркан (около 125 мл) и ги смесете с мед, като леко ги смачкате. Оставете цялата смес за една нощ. На следващия ден извадете карамфилите и смесете сиропа. Достатъчна е една чаена лъжичка дневно от тази смес.
3 бързи и ефективни лека за вашата мъчителна зимна кашлица
Рецепти за студени сиропи
Съществуват много известни рецепти за студен сироп. Често се обръщаме към домашните средства за защита. Те са ефективни, евтини и естествени.
Рецепта за сироп от лук
Силата му е известна от поколения насам. Той укрепва имунната система и е много добър за предотвратяване на анемия. Начинът за приготвяне на този сироп е много прост: обелете и нарежете на ситно два глави лук, сложете нарязания лук в купа и поръсете обилно със захар или мед и разбъркайте добре, най-добре е да оставите сиропа от лук в хладилника за една нощ, докато започне да отделя сок.
На сутринта той е готов за пиене. Необходими са само няколко лъжици, за да усетите ефекта след няколко дни.
Сироп с мед, лимон и джинджифил
Сместа от тези съставки съчетава много свойства - медът има антибактериално действие, джинджифилът е загряващ и противовъзпалителен, а витамин С укрепва имунната система. По-долу е представена рецептата за сиропа.
Изсипете меда в малко бурканче - до ¾ от височината му. Пасирайте един лимон и го нарежете на 10 резена (не го обелвайте). Нарежете на четвъртинки и добавете към меда. Поръсете сместа с настърган джинджифил. Разбъркайте добре съдържанието на буркана и го затворете. Оставете на сухо и тъмно място за 24 часа. Сиропът трябва да се консумира по една супена лъжица на ден или може да се добави към чай.
Важно е обаче да запомните, че тези рецепти помагат само при симптоматично лечение на различни инфекции и настинки. Всички съмнения и симптоми винаги трябва да се консултират на първо място с вашия лекар.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.