Шум, бучене, съскане, бръмчене, пулсиране и други, които се появяват без външен източник на звук, могат да бъдат причинени от заболявания на слуховите органи, травма, психологически причини и промени, свързани с възрастта.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Неприятните усещания са причинени от нарушения на кръвообращението, възпаление, и много други причини.
Пулсирането е причинено от увреждане на малките косъмчета във вътрешното ухо. Това променя сигналите, които те изпращат до мозъка, и контролира как да чува човека звука. В зависимост от причината, симптомите могат да се появяват периодично или постоянно, с различна интензивност и обем.
В медицината усещането за шум и пулсиране в ушите без акустичен стимул се нарича тинитус. Тинитусът е слухово усещане, което е резултат от дейността на нервната система и не е свързано с механични и осцилационни процеси в кохлеята (органи на вътрешното ухо). Въпреки това шумът в главата може да бъде симптом на много патологии.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
При болки в ушите - пробвайте тези бабини рецепти
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Какви са причините за тинитус и шум в ушите?
За съжаление, всички фактори, които причиняват шум в ушите, не са напълно изяснени. Вече е известно, че болести, наранявания на главата, стареене, странични ефекти от лекарства, излагане на шум, стрес, чужди предмети, заседнали в ухото, и лоши навици на живот могат да ги причинят.
Всякакви заболявания на средното и вътрешното ухо, болестта на Мениер, серните тапи могат да доведат до нарушения.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Причината може да бъде заболяване, което не е свързано със слуховите органи: захарен диабет, анемия, остеохондроза, хипотиреоидизъм, алергии, високо или ниско кръвно налягане, тумори на главата и шията, проблеми със зъбите.
Травми на главата, темпорамандибуларната става, шията. Повредите, причинени от травма, могат да доведат до шум както веднага, така и след време.
Възрастови промени.
С възрастта остротата на слуха постепенно намалява, възникват смущения, които могат да бъдат придружени от шум, съскане.
Странични ефекти на лекарства.
Някои антибиотици, диуретици, противовъзпалителни средства и други лекарства могат да причинят шум в ушите.
Най-добрите домашни лекове при болки в ушите
Въздействието на шума.
Увреждане на слуха може да възникне след посещение на концерт, експлозия на пиротехника, стрелба и други въздействия. Ако по това време ушите не са били защитени, тогава увреждането може да се прояви чрез шум. Понякога изчезва от само себе си, а понякога води до загуба на слуха и изисква лечение.
Стрес.
Рисков фактор може да бъде постоянен стрес, пренапрежение, умора, недостатъчен сън.
Чужди предмети, които са заседнали в ухото.
Начин на живот.
Честата употреба на алкохол, кофеин, тютюнопушене, както и безсъние, недохранване и дехидратация могат да доведат до загуба на слуха.
Шумът в ушите се разделя на два вида според вторичните симптоми:
- Компенсиран. Не е придружено от други симптоми. Човек е в състояние сам да се справи с шума, това не се отразява на качеството на живота му.
- Декомпенсиран. Придружен от редица симптоми, води до безпокойство, безсъние. Влияе негативно на всички сфери на живота.
Най-добрите домашни лекове при болки в ушите
Как да се отървете от шум в ушите?
За борба с проявата на шум в ушите се използват методи на консервативна терапия и народни средства.
Медицината предлага медикаментозно лечение, физиотерапия, слухопротезиране.
В народната медицина се използват запарки и отвари от билки, масла, разтвори. За да се отървете от шум в ушите с помощта на народни методи, можете да използвате:
Компрес със зехтин, морски зърнастец или бадемово масло. Загрява се, капват се няколко капки в ухото и се затварят с памучен тампон, който се оставя за една нощ.
Компресът е ефективен при настинки и хрема.
Отвара от лайка. При възпаление на средното ухо ухото се измива с отвара от лайка, която има антисептични свойства, облекчава възпалението и има умерен аналгетичен ефект.
Сок от лук с мед. Това лекарство се накапва в ухото по няколко капки на ден. Има затоплящи, антибактериални, противовъзпалителни свойства.
Отвара от дафинови листа. Използва се както външно (под формата на капки за ухо), така и вътре (пие се отвара). Инструментът ефективно разширява и почиства кръвоносните съдове, подобрява кръвообращението.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.