С такова нетърпение очаквахте лятото, а сега се чудите дали да се откажете от почивката, защото станахте трима и се колебаете дали с бебе на море ще може да релаксирате и най-вече как ще се отрази пътуването на малкото човече. По форумите може да откриете много за и против почивката с бебе на море – от минусите и страшните истории за опасност от пътуването, от вируси, от слънчасване, прегряване, трудностите при намирането на педиатър при нужда до плюсове – бебето предимно спи, то не ходи все още и това намалява риска на плажа, както и прави самия престои по-приятен и релаксиращ за мама и тате. Колкото хора, толкова и мнения. Какво казват обаче специалистите по темата и какво задължително трябва да имате предвид с бебе на море?
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
С бебе на море – какво казват специалистите?
Тъй като вероятно трескаво сте преровили всички форуми, в които майките споделят своя личен опит, и сте срещнали както доводи твърдо за, така и такива против, запознали сте се с няколко страшни истории, както и с другата крайност – че бебето не трябва да променя живота и плановете на родителите си, а да ги допълва, сте повече от объркани и още по-трудно ви е да вземете решение. Да, личният опит е важен, може да почерпите много от другите родители, да се подготвите какво ви очаква, но мнението на специалистите също е от значение. Ето какво сочат те.
Море или планина – ето как да изберете между двете
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
- Макар Американската академия по педиатрия да няма официална препоръка за възрастта, след която бебетата могат да влизат в открити водни басейни, те препоръчват лятната почивка на море да бъде отложена поне до навършването на 5-6-месечна възраст на бебето, а след това влизането във водата да става на изключителни плитчини и с повишено внимание, тъй като са възможни спъване, подхлъзване, вълна или течение, които могат да бутнат родителя и бебето да попадне във водата. Спасителят не е лукс, а абсолютна необходимост.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
- Поглъщането на вода, ако сте с бебе на море, е сред основните неща, за които трябва да внимавате. При малки бебета това може да доведе до електролитен дисбаланс, повръщане и диария, а те са изключително опасни за кърмачетата, чиято имунна система все още е незряла.
- Къпането в морето преди навършването на 6-месечна възраст е опасно и заради друга причина – бебето не може да регулира добре своята температура и дори топлата вода представлява опасност за здравето му.
- Слънцето е друг фактор, с които задължително да се съобразявате, когато сте с бебе на море. Не си мислете, че под чадъра е сянка и не е проблем да стоите цял ден. Всъщност бебетата, ако изобщо следва да са на плажа, трябва да бъдат прибрани преди 10-11 часа. Бебетата могат да прегреят, дори да са на дебела сянка. Симптомите включват: хладна, влажна кожа, световъртеж, спазми в краката или стомаха и изискват незабавна лекарска намеса.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
- Хранете бебето само с мляко и кърма и не използвайте чешмяна вода при приготвяне на млякото.
10 задължителни неща, ако все пак потеглите с бебе към плажа
Ако все пак решите да не се съобразите с препоръките да поизчакате бебето да порасне и се запътите с бебе на море, ето какво следва да имате предвид и за какво да внимавате:
1. Мястото за настаняване
Палатките, които сте обожавали, не са за бебета. Изберете хотел, предлагащ всичко необходимо и повече от необходимото, за да имате сигурност за бебето си.
2. Месецът, който сте избрали да почивате с бебе на море
Юни е чудесен, септември също. Юли и август особено ако се очертават с високи температури, не са добър избор. Ако живакът скача над 30 градуса – не е моментът за море и пътуване.
3. Самото пътуване
Вероятно няма смисъл да казваме, че е нужно специално бебешко кошче за колата. Но все пак ще го подчертаем, както и че следва да сте подготвени под ръка с храна и памперси, както и всичко нужно за бебето из път.
4. Играчките
Ако бебето не заспива без любимата играчка, не я забравяйте. Ще си спестите много главоболия.
5. Медикаментите
Дори да има лекар в мястото за настаняване, не пропускайте да вземете аптечка с медикаменти, най-важните сред които са: лекарство за смъкване на температура, лекарство при повръщане/диария, мазило против ухапвания от различни насекоми. Консултирайте се с педиатъра какво да вземете за морето и се уверете, че може да поддържате с него връзка по телефона при нужда.
6. Правилно поведение
Не се изкушавайте да постоите още малко на плажа, защото детето изглежда спокойно и спи. След 10 часа се приберете в стаята. Късен следобед може отново да посетите плажа, но след 17 часа. Въпреки че мъникът е с дрехи и на сянка, мажете го под тях със слънцезащитен крем обилно и редовно. Не избирайте градове, които са шумни и за свободни хора, предпочитайте семейните курорти, където се срещат много деца в местата за настаняване и околните проявяват търпение и разбиране, защото самите те са с бебе на море.
Съветите на дерматолога за първото море на детето
7. Променете плановете
Винаги сте ходили заедно на плаж? Вечеряли сте заедно с половинката? Време е да промените това. Може да се насладите на цял ден на плажа, докато мъжът ви гледа бебето, а на другия ден да останете вие с мъничето, давайки възможност на таткото на свой ред да релаксира. Подгответе се, че ще ви се наложи да спите, ядете, излизате, плувате, плажувате на смени. Тоест общата почивка ще е различна от тази преди бебето.
8. Вземете всичко необходимо от вкъщи
Не тръгвайте без нужните памперси, играчки, възглавнички, кърпи с идеята, че може да купите от там. Там е лудница и едва ли ще ви е до обикаляне за купуване.
9. Не се страхувайте да се откажете
Отивате, не ви допада как се развиват нещата и си тръгвате обратно. Всичко е нормално. Щом така искате, така трябва да се случат нещата.
10. Помощ от баба
Ако има кой и как, вземете си помощници, ако сте с бебе на море. Баба. Или две баби. Или всички баби и дядовци. Ще ни благодарите за този съвет, когато се върнете. Приятно прекарване!
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.