Разказваме ви за една от най-популярните дерматологични патологии. Екземата е хронично рецидивиращо алергично заболяване на кожата, което възниква под въздействието на външни и вътрешни провокиращи фактори.
Всъщност екземата е резултат от свръхчувствителност от забавен тип, т.е. повишена чувствителност на организма към някакво вещество, която се развива не веднага, за няколко минути, а в рамките на няколко дни. На фона на генетичната предразположеност в отговор на многократното излагане на отключващи фактори в кожата се развива имунно възпаление с нарушен клетъчен имунитет.
Какво причинява екземата?
Сред външните отключващи фактори са:
- домакински почистващи продукти;
- козметични продукти;
- лекарства;
- метали;
- пластмаси;
- багрила;
- синтетични материали.
Помага ли слънцето при екзема?
Вътрешни провокатори:
- антигенни детерминанти на микроорганизми (бактерии, гъбички, вируси) от огнища на хронична инфекция;
- междинни продукти на метаболизма;
- хранителни продукти.
Патологиите на стомашно-чревния тракт с нарушено мембранно храносмилане, ендокринните заболявания, нарушенията в храненето на тъканите могат да предразположат към развитие на екзема. Често пусковият механизъм за развитието на заболяването е стресът.
Какво представлява екземата?
Съществуват много клинични форми на екзема: истинска (идиопатична), микробна, професионална и себорейна, въпреки че се водят дискусии за последната форма.
През острия период кожата показва:
- зачервяване и подуване;
- сърбеж;
- парене;
- болезненост;
- везикули;
- ерозии;
- корички;
- пукнатини;
- могат да бъдат мокрещи (напоени обриви по кожата).
Хроничният стадий се характеризира с:
- удебеляване и засилване на кожния рисунък;
- лющене;
- пигментация;
- дълги незаздравяващи пукнатини;
- периодичен сърбеж.
Защо се появява екзема и как се лекува?
Как се диагностицира екзема?
По правило диагнозата не е съмнителна и лесно се поставя в лекарския кабинет по време на преглед и събиране на оплаквания и данни за протичането на заболяването.
Необходимо е екземата да се разграничи от контактния дерматит (алергичен или дразнещ), псориазис, атопичен дерматит, токсикодермия, микози (гъбични заболявания) и други дерматити.
Как се лекува екзема?
Подходът към лечението винаги е комплексен. При работа с екзема, както и с всяка хронична дерматоза, са важни 3 основни принципа:
Идентифицирайте и елиминирайте факторите, които предизвикват обостряне. Те могат да бъдат различни за всеки човек.
Изберете основна грижа, която ще поддържа качеството на кожата на подходящо ниво.
Изберете лечение за периодите на обостряне, в зависимост от формата на екземата, нейното разпространение, тежест и свързаните с нея патологии.
На първо място е необходимо да се елиминира контактът с алергени и други външни отключващи фактори, да се намали въздействието на стреса, да се санират огнищата на хронична инфекция, да се идентифицират и коригират възможните патологии на вътрешните органи и системи.
Симптоматичното лечение включва десенсибилизираща, детоксикираща и противовъзпалителна терапия, антихистамини, а при тежки форми - глюкокортикостероиди. Към грижите трябва да се добави липидо-възстановяваща лечебна козметика (линии за грижа за суха атопична кожа), тъй като петната намаляват.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.