Здравето на стомаха е гаранция за здравето на цялото тяло, тъй като в него се намира съществена част от имунната система на организма, колкото и странно да ви звучи този факт. От здравия стомах зависят както усвояването на хранителните вещества, поддържането на нормално тегло и състоянието на кожата, така и общото здравословно състояние.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Защо е важно здравето на стомаха?
Дисбактериозата може да бъде първопричина за множество хронични заболявания. Нещо повече – нарушения в микрофлората на стомаха лесно могат да доведат до нарушения в имунната система, слаб имунитет, податливост към вирусни и заразни заболявания, нарушения на метаболизма. Бактериите не са само лоши, както вече вероятно знаете, а добрите се грижат не само за здравето на стомаха и червата, но и за пълноценното функциониране на имунната система. Така здравият стомах се превръща в основен фактор и в гаранция за цялостното здраве. За поддържането на здрав стомах определени храни и режим могат да са ви от съществена полза, когато са правилно избрани, а менюто – пълноценно.
За здрав стомах храни
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
1. Българското кисело мляко
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Не е случайно, че е признато за емблема на България, за супер храна. Истинското кисело мляко съдържа ценни полезни бактерии, които подобряват здравето на стомаха и червата по-добре от всяка друга полезна за тях храна. В процеса на ферментацията на киселото мляко полезните бактерии Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus имат решаващо значение.
Това са и бактериите, които превръщат млякото в световно известен здравословен продукт. Българско кисело мляко е добавено от ЕК към списъка на защитени селскостопански продукти. Когато избирате кисело мляко, уверете се, че е произведено по БДС, че е чист продукт, който не е имитиращ, не съдържа сухо мляко, палмово масло, не е воднисто, няма добавена захар, консерванти, оцветители и прочие. Най-добре е да си го подквасите сами, за да сте сигурни, че е истинско. Не е трудно, след няколко опита ще имате уникално вкусно и полезно домашно кисело мляко.
7 полезни храни, които да включвате в менюто си всеки ден
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
2. Кефир
Кефирът е най-популярен в Русия, макар да се консумира почти по целия свят. Тази пробиотична напитка се прави чрез ферментиране на мляко чрез добавяне на кефирни зърна към него - колонии от дрожди и млечнокисели бактерии. Така кефирът се превръща в полезна за здравето напитка, пълна с добри бактерии, които помагат за намаляване на пропускливостта на червата. Не е случайно името на кефира, което произхожда от турски език и се превежда като „да се чувстваш добре след хранене“. Кефирът постига именно това – помага ви да се чувствате добре след хранене, тъй като помага за здравето на стомаха.
3. Кисело зеле
Още една родна храна, без която не можем да посрещнем и прекараме зимата – киселото зеле, което е част от традициите и обичаите ни, от сармичките за Коледа и от ежедневната трапеза под формата на туршия, от бидоните в избата и от сутрешното събуждане след празнично препиване, се нарежда сред най-полезните за здрав стомах храни. Като ферментирала храна киселото зеле е изключително полезно за здравето на стомаха и червата и е чудесен източник на пробиотици, фибри и витамини.
4. Кимчи
Може да не сте опитвали кимчи, тъй като то е популярна корейска храна, която най-често се консумира в Азия, но идеята и ползите от кимчи се доближават до тези на киселото зеле. Този корейски специалитет от ферментирали зеленчуци носи предимствата на пробиотичните бактерии заедно тези от витамините и фибрите и е сред най-популярните ястия в Корея.
5. Зехтин
Тайното ползотворно въздействие на зехтина върху стомаха и червата се дължи на съдържащите се в това ценно растително масло от вкусните маслини мастни киселини и полифеноли. Научните изследвания върху зехтина и въздействието му върху здравето на стомаха и червата сочат, че зехтинът помага за намаляване на възпалението на червата, подобрява храносмилателните процеси и е от полза за панкреаса, като редуцира необходимостта на този орган да произвежда храносмилателни ензими, с което облекчава дейността му и му дава възможност да си почине.
10-те най-здравословни храни в света
6. Грах
Зеленчуците, богати на фибри, като грахът е на едно от първите места по този критерий, съществено подобряват функционирането на стомаха и червата. Богат на разтворими и неразтворими фибри, грахът помага за поддържане на баланса на храносмилателната система.
7. Джинджифил
Лютивият дар от природата, който е незаменим за стимулиране на имунната система, се оказва не по-малко полезен за стомаха и червата. Лютивият му характер увеличава производството на стомашна киселина, като по този начин стимулира дейността на стомаха и я подпомага, улеснявайки храносмилането.
Зимата е чудесен момент да включите тези за здрав стомах храни към ежедневното си меню, за да усвоявате по-пълноценно минералите, витамините и хранителните вещества и за да подпомогнете дейността на имунната система, която е вашият щит срещу вирусите и грипа през студените месеци от годината.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.