Нито държава, нито община могат да направят укрепване на това свлачище. То е много трудно, изисква се интелигентен подход. Това заяви представител на фирма „ГВС Инженеринг”, представен като г-н Котларов относно поредното изливане на бетон на черноморски плаж – в случая до Шофьорския плаж, където е заснет култовият филм "Оркестър без име".
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
На въпрос на Нова телевизия дали строежът на ваканционното селище "Алепу" не се прави с мотив да се укрепи свлачището, застрашаващо близкия път, точният, макар и колеблив отговор беше следният – за да се укрепи пътят, се плаща с разрешение за строеж на ваканционно селище.
Котата на корниз на сградите в селището ще е 10 метра, т.е. 2-3 етажа. Имаше и обещание, че пътят щял да бъде трасиран.
Според арх. Веселин Колев от "Главболгарстрой", съгласно устройствения план на община Созопол това е разрешена зона за застрояване по завишени показатели.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
В студиото на bTV Павел Попандов - един от актьорите, участващи във филма "Оркестър без име", разказа, че на това място са снимани около 5-6 филма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
"Нямам думи, нямам думи. Преди години на шега казах, че когато не се спазват законите може да ви вземат всичко: работата, здравето, но не могат да ви вземат хубавите спомени. Оказа се, че и това е възможно. Поразен съм от това, което се случва."
Според него няма да има разбутване от страх да не се загуби количеството избиратели: "Няма да им светне синята лампа... Възможно ли е в този примитивен стремеж да забогатееш да посегнеш на всичко?"
По думите му всичко се замазва от "многото разочарования, които преживяхме през тези години. С надеждата, че ще има демокрация и ред един по един тези хора, в които повярвахме се компрометираха и ти се оказваш излъган и си казваш: "Докога?" Разочарованието води до недоверие и се задейства едни примитивен инстинкт за самосъхранение."
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница
Законно?
По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34% от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" с 66% от общия капитал. В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост, предаде БНР.
Общата им площ е малко над 29 декара. Общата им стойност тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля повече от двойно вноската на другия акционер. Според документа, "Черноморска лизингова компания", е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект.
Апортирането на имотите за включване в дружеството е гласувано през ноември 2006 г. от Общинския съвет на Созопол. При дебатите в залата е посочено, че всичко това ще е в полза на общината, тя само печели. Към днешна дата, настоящият кмет, Панайот Рейзи посочи пред БНР - Бургас, че Община Созопол няма участие в акционерното дружество, а теренът е частен. Кога обаче общината се е изтеглила не става ясно - както и къде е отишла ползата. Но строежът кипи, брегът се укрепва, законите са спазени, което е важно, защото ние сме правова държава.
Примерът със строежа на "Градина" е аналогичен. Екоинспекцията се произнася още през март 2018 година, че в поземлен имот до плажа могат да бъдат изградени ресторант, бар, магазини, обслужваща улица и паркинг. Земята е земеделска, а инвеститор е акционерното дружество "Градина". Подобни планове е имало отдавна, издавана е и ОВОС, но тя е изтекла. Сега обаче всичко от законова гледна точка било наред.
Справка в Търговския регистър показва, че още от създаването на "Градина" АД, в съвета на директорите е известният бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционното селище "Дюни", замесен в аферата САПАРД преди повече от 10 години и, общо – взето, с дълго бизнес – минало. Мандатът на настоящия съвет на директорите е изтекъл м.г., но няма публикувани данни за настоящия. Корпоративния имейл на "Градина" обаче е в домейна на "Дюни". Дружеството е учредено през 2003 г., а акционер в него с 25%, е Община Созопол. Тя участва с апортна вноска от близо 40 дка земя, другият акционер – "Дюни", с изпълнителен директор тогава именно Людмил Стойков, се ангажира да изгради ваканционното селище в имота, близо 40 дка – срещу 25% дялово участие. Строителството се бави с годините, заради смяната на местните власти, а и заради имотни спорове с друг собственик - АКБ "Форес", на Николай Банев.
В учредителен акт от събрание, проведено през 2011 г. обаче се казва, че "в последствие акционерът Община Созопол е прехвърлил акциите си на Дюни АД". Другото дружество ги прехвърля на нов акционер – Анета Соколова. А капиталът се намалява от 5 милиона – на 50 000 лв. Земята става изцяло частна. Близо 40 дка, а настоящите ресторант, бар и т.н. са на площ около 5.5 дка.