Бездействието на Народното събрание помага на чиновници от всички етажи на властта да се отървават от глоба за конфликт на интереси.
Още: Първан Симеонов: Позицията Борисов да е премиер не е била нищо повече от блъф
Още: Мехмед Дикме: Няма две ДПС-та, барутът е запален и още гори
Причината - непълният състав на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ), която вече над 4 г. не успява да вземе решение по сигнали, по които има разногласия между членовете ѝ. По този начин кметове, общински съветници, зам.-министри и други висши чиновници се измъкват от закона.
Причината за абсурдната ситуация е, че по закон решенията се взимат с мнозинство от поне трима от петимата членове. В момента членовете на комисията са трима. Когато гласовете се разделят два на един, решение не може да се вземе.
Затова в такива случаи се изчаква и преписките се прекратяват по давност.
Още: ГЕРБ прекрати преговорите: Предложиха Борисов за премиер, ДБ не го искат
Още: Тестът на Кирил Петков е отрицателен за наркотици: Вярва ли му Делян Добрев?
От октомври 2013 г., когато комисията остана с непълен състав, досега проблемните казуси са 65, казаха от комисията. От тях 18 проверки вече са прекратени по давност. Същата ще е съдбата на останалите. Това са случаи, в които част от членовете на комисията са гласували, че има конфликт на интереси, но някой е "против" и не може да се вземе единодушно решение, съобщава в. "Сега" в днешния си брой.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Не говорим за коалиция": БСП с детайли как вървят дискусиите с ГЕРБ, ДБ и ИТН
Още: Киселова обяви кога се очаква приемането на "удължителния" бюджет
КПУКИ е с двама членове по-малко от скандала с Филип Златанов и тефтерчето му, в което според прокуратурата той си записвал кои политически противници на ГЕРБ да бъдат ударени. Тогава никой не беше назначен на местата на Златанов и на напусналата Сабрие Сапунджиева.
Временният председател на КПУКИ Николай Николов заяви пред изданиято:
"От 16.10.2013 г. комисията заседава в състав от трима души, като от тази дата на НС му е служебно известно, че тя работи в непопълнен състав. Това обстоятелство е отбелязвано както в годишните ни доклади, така и в ежегодните доклади на ЕК".
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
В решенията на комисията, които са публични, са описани подробно производствата, по които членовете й са били на противоположни мнения. Сред тях е проверката на сигнала срещу бившия кмет на Хасково Георги Иванов. На 19 октомври тя бе прекратена поради изтичане на давност.
През февруари и.д. председателят Николай Николов, Катя Станева и Паскал Бояджиев не са гласували единодушно. От ведомството отказаха да отговорят кой как е гласувал по този казус. Сигналът срещу Иванов е от май 2014 г. Комисията е установила въз основа на данни и от прокуратурата, че през април 2012 г. кметът сключва спогодба с фирма да й изплати 2.51 млн. лв., за да не се стига до съдебно дело срещу общината. Същия ден съпругата на Иванов продава на същата фирма за 1.32 млн. лв. дяловете си в друго дружество, които купува няколко дни по-рано само за 5000 лв.