Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британски министър призна, че Лондон не е правил анализ за икономическите ефекти на Brexit

07 декември 2017, 11:40 часа • 2248 прочитания

Великобритания не е правила официално секторно изследване и няма официални оценки за ефекта от Brexit върху британската икономика. Това стана ясно от изказване на британския министър по въпросите на Brexit Дейвид Дейвис пред една от комисиите на британския парламент, предаде EurActiv.

Признанието моментално предизвика критика от страна на британските депутатите, които напомниха на Дейвис, че преди време е заявявал, че правителството е анализирало задълбочено влиянието на Brexit в различните сектори на британската икономика. "Няма систематична оценка за въздействието на Brexit, за която да знам", са точните думи на Дейвис сега.

"Дали заради некомпетентност или неискреност, но Дейвид Дейвис е заблуждавал парламента от самото начало. Невероятно е, че това толкова шумно прокламирано изследване дори не съществува, което значи, че правителството няма идея как ще се отразят плановете му за Brexit върху Великобритания", възмути се Вера Хохаус, депутат от либерал-демократите.

Всъщност предишната версия на Дейвис за секторното изследване беше, че това е технически, а не официален документ и че ако правителството го представи пред парламента, това може да подкопае усилията за благоприятен резултат от преговорите с ЕС. Парламентът, обаче, поиска "техническия документ" и депутатите се оплакаха, че той е неясен и непълен, като поискаха от Дейвис повече информация.

"В някакъв момент ще направим всичко възможно да изчислим ефекта според различните възможности за приключване на преговорите с ЕС върху икономиката ни, но все още не сме стигнали до втора фаза (бел. ред. - преговорите между Лондон и Брюксел за бъдещо търговско споразумение)", каза Дейвис.

Припомняме, че във Великобритания имаше сериозен спор коя власт да има повече контрол върху Brexit – изпълнителната или законодателната. В крайна сметка британският парламент трябва да одобри всяко споразумение, което правителството договори с ЕС за Brexit.

В момента текат преговорите между ЕС и Великобритания по първата фаза – постигане на споразумение относно парите, които Лондон трябва да плати на европейския бюджет заради излизането си от ЕС, правата на гражданите на ЕС на британска земя след Brexit и на британските граждани на територията на ЕС и границата между Ирландия и Северна Ирландия. Точно последният въпрос е най-труден – Ирландия вече заплашва с вето, тъй като Лондон така и не желае да остави положението на границата все едно продължават да действат правилата на Митническия съюз на ЕС. Юнионистите от Северна Ирландия, които всъщност осигуряват мнозинство на Тереза Мей в парламента с 10-те си депутати, са категорични, че не искат абсолютно никакви регулации и регулаторни режими по границата. Така те провалиха проектоспоразумение, според което щеше да има регулаторни режими по границата между Ирландия и Северна Ирландия само за някои сектори - селско стопанство, транспорт и енергетика, а в замяна Ирландия щеше да се откаже от настояването си Северна Ирландия да бъде считана за част от Митническия съюз на ЕС.

Следващата седмица предстои среща на върха на Европейския съвет (14-15 декември), като се очаква тогава да има по-голяма яснота.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес