Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коефициенти: Какво представляват, какви са различните видове и как се формират

28 януари 2020, 13:48 часа • 33139 прочитания

Всеки един любител на спортните залози  има различни стратегии, които прилага в опит да натрупа финансови дивиденти. Но всички те неизменно са обвързани с един термин - коефициент. Независимо от спорта, който потребителите на букмейкърите са избрали да прогнозират, или стратегията, която прилагат, всичко се върти около коефициентите, които къщите за залози предлагат са различните събития. В настоящата статия ще ви представим всичко, което трябва да знаете за въпросните коефициенти - какво всъщност представляват, как се формират и какви разновидности има. 

Още: Последен шанс за пролетната бонус игра на efbet и EGT Digital

Още: Вълнуващо изживяване с новата Mystery Scratch карта с кеш награди по време на игра на winbet.bg

Коефициентът е представата на букмейкъра за "шанс" 

За да изясним какво представляват коефициентите, първо трябва да припомним какво е шансът. Той се измерва в проценти, като общият брой на всички възможни крайни случаи (които могат да варират от два нагоре) трябва да образуват общо 100%. На практика чрез коефициентите, букмейкърите ни „говорят“ за шансове. „Разковничето“ за всеки един любител на залозите е да се научи да чете коефициентите в шансове.

Още: Mr Bit стартира със страхотни бонуси и много опции за игра

Още: Подарък изненада на 14.02 при депозит на winbet.bg

Важно е обаче да се отбележи фактът, че коефициентите се формират, макар и минимално, под 100%-овия праг, който представлява шанса. Пример: Ако играете на "ези-тура" шансът да спечелите е 50% (или едното, или другото). Това, което букмейкърите дават за коефициент за подобен тип събитие (например: под/над 2.5 гола), няма да бъде формирано на ставка 2.00, а обикновено на 1.90. Причината за този прийом е букмейкърът да се защити от играчи, които имат стратегия да залагат само на сигурна печалба, както и чисто математически да "спестят" от потенциални финансови загуби. 

Връщайки се към темата за коефициентите, в световен мащаб има 3 различни начина, по които букмейкърите представят своите ставки - десетични, дробни и американски коефициенти. Тъй като се намираме в България, започваме с най-популярния метод за изчисляване на шанса у нас - десетични коефициенти. Междувременно, може да се възползвате и от някоя от известните стратегии за залагане онлайн, ако вече имате представа за това какво представляват коефициентите. 

Какво представляват десетични коефициенти?

Този вид коефициенти е най-разпространен в Европа. При тях „сметките“ са прости. За да преобразуваме шанса в коефициент, следва да разделим 100 на процентния шанс.

Още: Gold Vault Roulette - нова рулетка със златни множители до 500 от Evolution в WINBET Live Казино

Още: Разрастващата се индустрия на iGaming - защо онлайн хазартът става все по-популярен

Пример: Ако един отбор има 80% шанс за победа, то 100/80 = 1,25 (коефициент). Това означава, че ако вашият залог е успешен, то вие ще получите по 25 стотинки за всеки следващ лев, който сте заложили. Тоест, ако заложите 4 лева на 1,25 коефициент, вие ще получите обратно 5 лева. Както се вижда, в сумата влиза и вашият залог, а чистата печалба в конкретния случай е 1 лев.

Какво представляват дробни коефициенти?

Вторият вид коефициенти са дробните, които са особено популярни в Обединеното кралство, така че може да сте срещали подобни в някоя от платформите за спортни залози онлайн. Най-вече любителите на английския футбол са срещали този тип преобразуване на представата на букмейкърите за шанса. Ако отново вземем примера с 80% шанс за победа, то след преобразуването му в дробен коефициент се получава 1/4. Дробният коефициент в в този случай ви "казва", че на всеки четири пъти възможността да загубите е само веднъж. Пример: Ако дробният коефициент за Челси е 1/4 за лондончани, то вероятността да печалба е три пъти на всеки 4 мача. 

Какво представляват американските коефициенти? 

Едва ли е изненада за някого, че американските коефициенти са най-популярни в САЩ и рядко използвани в останалите страни, в които залозите на спортни събития са легализирани. На пръв поглед, тяхното формиране изглежда сложно и неразбираемо, но всъщност няма нищо трудно за разбиране, когато чуете този термин. 

Най-общо казано, амеркинаксият коефициент представляват "ставките на паричните линии" и този вид представяне на шанса показва каква сума ще спечелите при определен залог. Ще срещнете два американски коефициенти - положителни и отрицателни, като те са съответно за аутсайдера и за победителя. Въпросните цифри (например: +140 или -140) показват:

- колко ще спечелите в случай на избор с положителен коефициент, ако заложите 100 единици

- колко трябва да заложите на отрицателен коефициент за определно събитие, за да спечелите 100 единици

ПРИМЕР: Челси е абсолютен фаворит срещу даден отбор (например: европейският коефициент ще е 1.25). Американският коефициент ще бъде представен така: -400. Това означава, че за да спечелите 100 едини, трябва да заложите 400 единици на този коефициент. 

Ако все още ви е трудно да възприемете американските коефициенти, можете да опитате сами да ги изчислите, за да свикнете с тяхната стойност. Положителната ставка може да бъде изчислена в европейския си вариант, като към числото се прибави 100 и крайният резултат бъде разделен също на 100. ПРИМЕР: Дадено събитие е представено с американски коефициент +300 (да наречем този коефициент Х). Към Х прибавете 100, а след това цялото уравнение разделете на 100: 

300+100=400. 400/100=4.00. Полученият краен резултат е американският коефициент в европейски вариант. 

Формулата за отрицателната ставка на американските коефициенти е различна, защото тя показва какъв трябва да е залогът, за да спечелим 100 единици. Следователно формулата е следната: (Х+100)/Х, като Х в случая е числото на отрицателния коефициент (например: - 200). Ето и как се изчислава: 

200+100=300. 300/200=1.5. Крайният резултат е европейският коефициент, който ще бъде предложен за въпросното събитие. 

Как се изчисляват печалбите? 

Това е много просто във всяка една от различните разновидности коефициенти, предлагани по света. Ето и как да разберете каква е потенциалната печалба

Европейски коефициенти: Умножавате сумата, която залагате (примерно: 10 лева) по коефициента. Крайният резултат е общата сума (залог+печалба), която ще получите: 10 (сумата на залога) Х 1.80 (коефициент на събитие)=18 (общата сума за получаване). 

Дробни коефициенти: Уравнението е също, но просто е с дроби. Например, коефициентът за победа на отбора, на който залагате, е 1/4. Залогът ви е 10 лева. Ето и как изглежда уравнението: 

1/4 (дробен коефициент) Х 10 (залог)=10/4. Разделяте 10/4, което е равно на 2.5 - чистата сума печалба, която ще получите. В тази сума не се включва залогът, който сте поставили. 

Американски коефициенти: Както вече ви обяснихме, американските коефициенти са положителни (+110) и отрицателни (-400) - първите показват сумата, която трябва да заложите, за да спечелите 100 единици, а втората показва сумата, която ще спечелите, ако заложите 100 единици. В този случай крайната сума включва печалба + залог. 

Заключение за коефициентите 

В крайна сметка не бива да забравяте, че разликата във видовете коефициенти е единствено в тяхното представяне, а печалбата си остава една и съща, независимо кой модел ви е познат, и кой - не. Също така повечете букмейкъри предлагат опцията да промените вида коефициенти, които се изписват на платформата, така че може сами да си изберете в какъв вариант да следите ставките. 

Най-важно е да разберете, че коефициентите представляват сериозно проучена от страна на букмейкърите представа за това как ще протече едно събитие. Коефициентите са динамични и представят шанса дадено събитие да приключи по определен начин. Осъзнаването на това какво всъщност представляват коефициентите, които предлагат различните букмейкъри, е една от задължителните крачки към това да бъдете успешни в света на спортните залози. Това ще ви бъде от полза, за да може да разберете кои коефициенти са подходящи за вашите залози, в кои залози има добавена стойност (например вашият фаворит е подценяван от букмейкърите), в кои залози има прекалено голям риск (например: колеблив гранд се изправя като гост на силен домакин, а коефициентът е 1.40 за гранда), както и в кои предложени коефициенти настъпва голяма разлика (например: някои букмейкъри увеличават или свалят драстично коефициентите си, според новините, които получават от отборите, както и според залозите, които се трупат за различния изход на срещата). 

Това са най-важните неща, които трябва да знаете за формирането на букмейкърски коефициенти, най-разпространените видове коефициенти и това какво представляват коефициентите, които букмейкърите ни предлагат. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Иво Вецев
Иво Вецев Отговорен редактор
Новините днес