Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново пешеходно пространство ще оживи центъра на Стара Загора

14 януари 2025, 15:29 часа • 894 прочитания

Ново пространство, доминирано от пешеходците, които да се задържат при комфортни условия в идеалния център на Стара Загора - това е идейната концепция, която трябва да стане факт до края на 2026 г. Това оповести пред журналистите днес зам.-кметът на Община Стара Загора арх. Мартин Паскалев. Заместник-градоначалникът с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ представи победителя в международния архитектурен конкурс, обявен от Община Стара Загора през август 2024 г. Това е „ПЛЕЙСМЕЙК“ ООД, чиито представители - арх. Маргита Василева и урбанистът Нурхан Реджеб, разясниха пред медиите своя идеен проект. В пресконференцията от страна на Община Стара Загора участва още главният архитект арх. Николай Василев. Конкурсът бе проведен в отговор на търсенето на Община Стара Загора за цялостна концепция за развитие, подобряване и дизайн на градската среда и идейно решение за ул. „Пазарска“ и площадното пространство зад Универсалния магазин, заключени между бул. „Цар Симеон Велики“, бул. „Руски“, ул. „Княз Борис“ и ул. „Кольо Ганчев“.

Какви са условията за конкурса?

Още: Зам.-кмет по строителство на Стара Загора: И през 2025 г. продължават проектите за по-уреден град и село

„Участваха 17 екипа от цял свят, 6 от България, а сред останалите: от Германия, Италия, САЩ, Иран, Русия, Финландия, Сирия, Нидерландия. Журирането се проведе при широки дебати, в сериозна динамика, в него бяха поканени изявени 9-има специалисти от България и чужбина. Сред тях са проф. д-р арх. Орлин Давчев, декан на Архитектурния факултет към УАСГ в София, арх. Ирида Шупо, албанка, завършила в Рим, урбанист-архитектът Фредерико Клер, французин, работил за тамошното Министерство на културата, урбанистът Миглена Герасимова, ландшафтен архитект Младен Танов и др.“, информира зам.-кметът арх. Паскалев.

Проектът победител е бил единодушно избран от журито, с категорична разлика, а журирането се провежда в 3 етапа, с дискусии в рамките на 3 дни, докато се стигне до официалното обявяване на „ПЛЕЙСМЕЙК“ ООД.

„Оттук-нататък започва работа по техническия работен проект, като се надявам до есента на 2025 г. ние да имаме готов, одобрен проект, с разрешение за строеж. Отчитаме, разбира се, факта, че попадаме в зона „А“ на археология, което може да доведе до забавяне. Следва процедура по избор на изпълнител за реализацията на проекта, след това ремонтни дейности и мисля, че е реалистично до края на 2026 г. да го видим завършен“, обобщи арх. Мартин Паскалев.

„Идеята ни беше от просто пространство да направим места, в които хората да се задържат“, описа урбанистът Нурхан Реджеб. „Пространството разполага с прекрасно ДНК, мащабът на сградите е малък, изключително оживено е. Пазарът поддържа голям трафик и разнообразие от различни видове посетители. Като недостатък отчетохме, че няма достатъчно места за сядане и да се прекарва повече време на открито“, отбеляза експертът. „С подходяща грижа и деликатни намеси, това пространство ще се превърне в едно още по-приветливо и жизнено място“, назова целта урбанистът.

Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"

В идейния проект се залага на съхраняване на представителния облик, като пространството се обогатява с озеленяване, включително дървета (липи), които почти липсват в момента и които ще подобрят микроклимата през горещите летни месеци, характерни за Стара Загора. Предлагат се повече и разнообразни места за сядане, които да дадат възможност за припознаване на площада като място за социализация и почивка. „Предлагаме мястото да се използва по-активно за провеждане на различни временни събития като коледни и творчески базари, изложби, артистични събития, прожекции на открито и др., които допълнително да го оживят и наситят с разнообразие от дейности. Пред Музея на религиите създаваме малко площадно пространство, с което да се подобри визуалното възприемане на сградата и връзката ѝ с околното пространство, както и да позволи провеждането на беседи на открито“, описа подробно Нурхан Реджеб.

Ще се използват настилки от естествен гранит, които да кореспондират с облика на централната пешеходна „Цар Симеон Велики“. Различните нива на площада ще се преодолеят с по-плавни форми на стълбите и рампи, с които да се подобри достъпността на средата.

Предвижда се повдигнато пешеходно пресичане на ул. „Цар Иван Шишман“, по-добра организация на паркирането по ул. „Пазарска“ и в паркинга към жилищния блок, за да се създадат повече и непрекъснати пешеходни пространства, включително малък площад с места за сядане, източно от сградата на бившето кино. С проекта се предлага нова организация на зареждането на пазара и търговските обекти около него. За уличното платно на ул. „Пазарска“ се предвижда преизползване на гранитни павета, останали от ремонта на ул. „Св. Княз Борис“ и временната намеса на мястото на Стария градски съвет.

Зареждането и доставките на магазините около пазара ще бъдат ограничени в сутрешните и вечерните часове. Ул. „Кольо Ганчев“ се превръща в споделена улица за пешеходно, велосипедно и автомобилно движение. Запазва се подземният паркинг, но той се обогатява с озеленяване, което да подобри естетическото му вписване в средата и да осигури сянка и по-ниски нива на нагряване през горещините. По периферията на паркинга ще се обособят и тъй наречените дъждовни градини, които заедно с пропускливата настилка на самия паркинг да попиват дъждовната вода.

Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото

Стойността на проекта ще е между 7 и 9 млн. лева, финансирането ще се търси тепърва, като възможностите са от държавния, общинския бюджет или чрез европейски програми, но когато имаме в ръцете си разрешение за строеж, съобщи още зам.-кметът арх. Мартин Паскалев.

Още подробности може да се прочетат тук: https://placemake.eu/bg/proekti/ul-pazarska-stara-zagora/.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес