След повече от 60 години от създаването зоопарка в Стара Загора към нея е добавен екземпляр на една от най-скокливите диви котки – каракал, съобщи директорът на парка доц. Радослав Михайлов. Животното с изумруденозелени очи е мъжко и вече краси едно от пространствата в парка. Изящната дива котка е известна още като пустинен рис и е разпространена в Северна и Източна Африка и Югозападна Азия. Обитава сухите райони - гори, савани и степи. За първи път е описан от зоолога Шребер през 1776 г. Известни са 9 подвида.
Още: Ново пешеходно пространство ще оживи центъра на Стара Загора
Още: Община Стара Загора и младите омбудсмани канят ученици по повод 130 г. от рождението на Гео Милев
От началото на годината, освен с каракала, експозицията е увеличена и с други атрактивни попълнения. Козирозите са се сдоби с няколко малки, които са добре и растат, обгрижвани заедно с майка им от гледате. Сред новите обитатели са две женски и един мъжки примат от вида Зелена морска котка, които в скоро очакват потомство. Преди седмица се е увеличило стадото на ламите. Новороденото е от женско и е четвърто поколение лами в старозагорския зоопарк. Семейството Патагонска мара също се радва на наследник.
Зоологическата градина на Стара Загора е създадена на 26 април 1957 г. и е разположена на площ от 70 дка в живописна местност на територията на парк „Аязмото“. Експозицията й разполага с около 400 екземпляра от приблизително 80 вида бозайници, птици и земноводни от почти всички континенти. От август 2015 г. има втори лиценз, а от 2014-а има статут на спасителен център по смисъла на Конвенцията за търговия със застрашени видове от CITES.