Заводът за боклук край село Яна е поддържан зле и не може да работи ефективно. Това твърди кметът на София Васил Терзиев след проверка в завода.
Още: Строителният контрол спря със заповед ремонта на ул. "Опълченска" в София
Още: Трамвай дерайлира наполовина по опасните релси на бул. "Александър Стамболийски" в София (СНИМКИ)
"Отпадъците са ресурс, а не проблем", каза Терзиев и изтъкна, че заводът не работи по замисъл. Инспекцията му е установила, че има проблеми по цялата верига.
Терзиев посочи, че ако този завод трябва да преработва 90% от всичко, което влиза и трябва да се депонират 10%, то в момента се депонират 90%, а 10% се преработват, което е точно обратното. Според него това е поради множеството дефекти в системата. Още: Терзиев: София има нужда от широка коалиция в Общинския съвет
По думите на кмета в предприятието е имало доста видими сигнали за лошо управление, по тази причина е освободил директора Фридрих Катцер и е назначил Николай Савов за временно изпълняващ длъжността.
Още: "Спаси София": Зам.-кметът ни ще бъде арестуван публично, бухалките са активирани (ВИДЕО)
"Възложихме му няколко задачи", каза Терзиев и обясни, че една от тях е изготвянето на пълен доклад за състоянието на предприятието, както и план за оздравяването му.
Мнението на новия директор
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отстраненият кмет на "Слатина": Да имаш дял във фирма е все едно да имаш акция от Facebook
Още: Васил Терзиев: Кметът на “Слатина” е един от най-добрите хора, които познавам, битката продължава
Според Николай Савов причината за краха в завода е безстопанственост, лоша поддръжка и липса на отговорност. И изброи установените проблеми. Един от тях е липсата на рециклируеми материали. Пластмаса за последните няколко месеца не е отделяна, тъй като фирмите, които търсим, категорично отказаха да я вземат, заради много лошото ѝ качество, обясни Савов.
Той допълни, че за рециклирането на хартията има сключен договор с фирма, която също отказва да я вземе, а металите, които се отделят за рециклиране, не са нужното количество, за да бъдат рециклирани. Още: Новата Клондайк: Клоните заринаха София
По думите на Савов над 50% от камионите директно са влизали на депо, а не са минавали през инсталациите за сепариране, а това, което е минавало през инсталациите, също е депонирано.
Още: Прекратиха правомощията на кмета на столичния район "Слатина" Георги Илиев
Още: Читалище в село до Самоков отбеляза 152 г. от гибелта на Васил Левски
Според Савов този проблем се получава, защото почти всички сепариращи линии не могат да работят, защото не са поддържани. Наличието на много прах в отпадъка също спомага за лошото състояние на машините, допълни той.
Миналата година, през декември е пусната клетка номер три на площадка "Садината", а тя вече е запълнена с толкова много количество боклук, че ще се наложи използването на клетка четири, посочи Савов.
Според него решенията са няколко, като едно от основните е подобряването на качеството на РДФ (твърдо гориво от отпадъци),а това ще стане с възстановяване на всяка една от сепариращите линии. Още: Силна миризма на газ притесни жителите на няколко столични квартала
По думите му лошото състояние на машините, многото прах в отпадъците и затруднената работа на вентилаторите, води до това, че третираното модифицирано гориво, получено от отпадъци, не може да бъде оползотворено.
Друг проблем, който посочи изпълняващият длъжността директор на СПТО, е че в завода има видеонаблюдение, но то работи само в определени моменти и ситуации, но в други не функционира.
Николай Савов и преди е бил директор на Столичното предприятие за третиране на отпадъци от неговото създаване през 2013 г. до 2016 г. Той е бил експерт в "Депо за неопасни отпадъци и ПСОВ "Садината", както и зам.-кмет по екологията на Елин Пелин до 2021 г.