На 21 юли общинският съветник на "Спаси София" Борис Бонев се похвали с "успех":
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
"Нека да се поздравим с успеха. След години борба, София ще получи справедлива и модерна билетна система, както в европейските столици. Хартиените билетчета и перфораторите остават в историята, идва времето на по-достъпно и изгодно пътуване. Всички основни приоритети и предложения, които от Спаси София предложихме, ще се случат: Билетите вече ще позволяват безплатни прекачвания между всички превозни средства. Така транспортът ще е по-достъпен и изгоден!; Улесняваме всички до 26 години с годишна карта за 250 лв., без никакви допълнителни условия. Така подкрепяме младите в началото на техния професионален и житейски път.; Годишната карта запазва цената си от 365 лв., но вече включва нощния транспорт и безплатно паркиране в буферните паркинги, а има и възможност за плащането ѝ на три вноски.; Създаваме и годишни карти за ученици и студенти на цената от 200 лв., с което те получават 2 месеца безплатно пътуване."
Оказва се, обаче, че под гръмкия патос, комбиниран с ефектна снимка с вдигнат палец стоят и други промени, които надеждата за промяна на София Борис Борис умишлено или не е пропуснал, а именно:
Отпадат талоните за 10 пътувания.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Премахва се месечната карта за 1 линия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Отпадат и електронните карти за 10 пътувания с метро.
Хвалбата за два месеца безплатен транспорт за учениците също се пропуква, като се има предвид, че точно толкова е ваканцията на децата, а при по-малките е дори повече и те не пътуват толкова активно през неучебните дни.
Изключителен интерес сред хората породи ползването на билетчето с цена 1,60, с което може да се прекачвате в рамките на 30 мин. Някои предположиха, че това е епизод от бъдещ риалити формат, наречен "Невъзможното". Някои автобусни линии в столицата се движат на 30-минутни интервали.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
Потребители коментират: "Наистина ли смятате, че София има нужната инфраструктура за внедряването на тази система? 1,60лв. за неограничен брой прекачвания в рамките на 30мин., звучи добре. Но готови ли се със синхронизацията и адекватните интервали между линиите?"
"Това щях да попитам и аз, особено за райони като Бистрица и Банкя, хората там остават буквално с пръст в устата с тези 30 минути, а за другите места да не говорим."
"30 минути обикновено се чака на спирка, поне в южните райони. В съседна Гърция 0.90 eur струва еднократно пътуване и 1.10 eur с прекачване, но интервалът е 90 минути, при редовен, уреден градски транспорт и различни доходи. Не разбрах какво сте отвоювал, г-н Бонев?! Редовен, обновен, чист, климатизиран, удобен и поносим като цена транспорт ли? Големи надежди и пълно разочарование, поне за мен, като избирате..."
Най-голямо негодувание предизвика премахването на едномесечната карта. Аргументът е, че такава карта няма почти никъде в Европа. Не са представени данни колко точно хора в столицата ползват тази услуга, не съдейки по гневните коментари - хората никак не са малко.
Анелия Будинова коментира: "Никой обаче не извади статистика колко много хора ползващи карта за градски транспорт за една линия сега ще бъдат лишени от нея и принудени да си закупят или за един месец за всички линии с 27 лв. отгоре или за цяла година и така ще бъдат ощетени минимум със 100 лв. на година в най добрият случай. За мен това е ограбване по най грозният начин хвърляйки ми прах в очите с билетчета за почасово пътуване при положение, че основният приход идва от карти за градски транспорт, а не от продажби на билети."
На този коментар г-н Бонев отговаря: "Никога няма идеално решение за абсолютно всички. Предложенията за отпадане на картите за 1 линия за 1 месец бяха приети на работната група от всички, включително представителите на Демократична България."
Проблемът е, че голяма част от хората не могат да си позволят да извадят толкова голяма сума, за да закупят годишна карта, независимо дали става въпрос за разсрочено плащане, особено в случаите със семейства с деца. По този начин промените ще засегнат най-уязвимите групи хора в столицата.
"Аз не ползвам ежедневно градски транспорт, а когато това се случва, само на метро се качвам. Картите за 10 пътувания бях за мен най-удобната и икономична опция. Карта за цяла година не ми трябва, а да си купувам билет за 1,60 вместо 1,20. Това си е чиста проба ограбване от пътници в моята ситуация. И най-лошото е тонът, с който се представя тази новина.", коментира Нона Нейчева.
"Тотално разочарование. Толкова вярвах в тези хора и в идеите... Но имаше няколко неща, които строшиха гръбнака на принципността... Съжалявам! Подкрепям напълно гореказаното, защото това са реалните изводи, колкото и да се маскират със сладникави излияния с апломб.", гласи коментара на Асен Тодоров.
И така, ако си представим, че г-н Борис Бонев все още не беше общински съветник и обещаваше как ще се бори срещу несправедливостта в София неговият пост вероятно щеше да съдържа следните фрази:
"Подиграха се на софиянци с неефективен билет за 30 мин., реално вдигат цената на билета", "Премахват талона за 10 пътувания.", "Ощетяват гражданите на София с премахването на месечната карта за 1 линия." Но г-н Бонев вече не е от другата страна, а добре е усвоил реториката и прийомите, срещу които обещаваше, че ще се бори.