Утре, 9 декември, в Софийския административния съд (СГС) стартира делото на граждани и граждански организации срещу решението на Столичния общински съвет за новата цена на билета за обществен транспорт в София.
Тя влезе в сила от 1-ви юни 2016 г. въпреки обжалванията и твърденията, че след като актът е обжалван, той не може да влезе в сила.
Решението №270 на Столичния общински съвет (СОС) за увеличение на цената бе взето на 14 април тази година и бе подкрепено от групата на ГЕРБ, четирима общински съветници от СДС и от Прошко Прошков от ДБГ. Всички останали съветници гласуваха „въздържал се” или „против”.
Един от основните мотиви в жалбата на Сдружение "Център за законодателни оценки и законодателни инициативи" е свързан с това, че СОС не е компетентен да решава за цените на градския транспорт. В неговите правомощия са единствено цените за таксиметровите превози на територията на общината. От сдружението посочват, че наредбата на общината не може да урежда основни положения, които са уредени със закон и напомнят, че цените на останалите услуги се формират при свобода на договаряне, конкуренция на пазара и търговските практики.
Вторият пункт, по който от сдружението атакуват наредбата, са основанията за издаването ѝ. Според решението на СОС основанието е разпореждането с имущество на общината, но на практика имуществото на градския транспорт принадлежи на самите транспортни дружества, "което означава, че само те и единствено те могат да издават актове по управление на това имущество."
Георги Статков от "Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт" коментира пред репортер на Actualno.com, че очаква съдът да забави делото. Според него това се случва много често, що се касае до жалби на граждани.
По думите му това е дело, необходимо на цяла София, защото "градският транспорт скоро ще се превърне в лукс, а не социална услуга".
Припомняме, че след решението на СОС адвокат Валентина Каменарска в интервю за Actualno.com обяви, че наредбата, с която се повишава цената на билета, е незаконна.