Музеят на социалистическото изкуство трудно няма място за съхранение на Паметника на съветската армия, ако той бъде демонтиран. Това стана ясно от интервю на директора на музея Николай Ущавалийски за радио "Фокус".
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Припомняме, че миналата седмица Областната администрация обяви, че е нужда спешна реставрация на МОЧА (Монумент на окупационната червена армия), както е известен монументът, за която са необходими демонтаж и преместване.
"Място няма"
"В началото на лятото имахме среща с областния управител на София – г-жа Тодева. Тя дойде в музея и заедно се уверихме, че в музея трудно ще се намери място за този паметник поради размерите му. На срещата присъства и директорът на Националната галерия. Стигнахме до мнението, че преди да се предприемат стъпки за преместването на паметника, трябва да се изготви един архитектурно-художествен проект", каза Ущавалийски днес (11 декември) Още: „Граждански демонтаж на МОЧА“: БОЕЦ започва унищожаване на паметника (ВИДЕО)
По думите му демонтирането на паметник и ситуирането му в друга среда означава да се направи един нов паметник. "До този момент нямаме никакви конкретни податки как ще изглежда този паметник в новата му ситуация. Нямам информация какво ще има на мястото на паметника", каза още директорът на музея.
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
"В скулптурния парк няма никакво място за разполагането на такава мащабна скулптура", категоричен е Ущавалийски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
"Не е ясно дали само от високия постамент трите фигури с централната група ще бъдат преместени. Има релефи и фланкиращи групи и единственото място, което виждаме като възможност, за да приютим паметника в музея, е от северната страна на сградата– оградата, която гледа към улицата на КАТ. Пространството е около 1 декар, което за мен също не е достатъчно, но е единствената възможност паметникът да бъде част от музея", каза Ущавалийски.
"Не знам какво има под брозна и гранита на паметника, който е изключително масивен. Това предполага изготвянето на геодезистко проучване – там може да има комуникации, ВиК и прочие. Депа за подобен тип скулптури изобщо не могат да бъдат мислени като вариант", категоричен е Ущавалийски. Още: "Вторични суровини" - идеалното място за Шмайзера
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем
Още: Повече автобуси до Витоша от 18 януари, забрана за коли в празнични дни
"Нямаме информация какво е актуалното състояние на паметника. Това трябва да се проучи, да се каже от реставратори какво е становището им. Ателието по консервация и реставрация към Националната галерия се занимава с графика, приложно-декоративни изкуства и т.н., но не с паметник от такива мащаби. За съжаление нищо не е ясно", заключи Николай Ущавалийски.
В началото на август правителството промени статута на паметника от публична държавна в частна държавна собственост като първа стъпка към премахването му. Целта на промяната е общината да има правото да се разпорежда с терена и съдбата на паметника. По-рано през годината Столичният общински съвет гласува монументът да бъде демонтиран и преместен.