Със 7,6 млн. лв. се прави трети опит за ремонт на банята в кв. „Овча купел“. Този път и възложителят е променен – Регионалният исторически музей (РИМ) в София. Предишните две процедури, прекратени впоследствие, бяха водени от Столична община.
Провалът в тази поръчка се яви и основната причина, заради която бе освободен зам.-кметът по култура, образование и спорт проф. д-р Тодор Чобанов в края на април.
Стартът й бе даден през декември 2019 година, като прогнозната й стойност беше близо 3,3 млн. лв. с ДДС. За изпълнение обаче само на първия етап от обекта - изграждане на Център за върхови постижения с реконструкция и модернизация на баня „Овча купел“ и превръщането й в уелнес и спа център. През април 2020 г. поръчката бе прекратена заради становище на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), че е допуснато „изграждане и развитие на „Център за върхови постижения „Наследство БГ" в обема на сградата ", което не е съобразено с културно-историческата стойност на обекта и с режима му на опазване, който не допуска промяна на функцията. И още, че към идейния проект „не е приложено геодезично заснемане на сградата и подробна конструктивна експертиза с натурно и лабораторно обследване, отразяваща цялостното състояние на сградата“. В проекта „не са означени зоните на новата намеса“, като не са „посочени автентични елементи (в интериор и екстериор), а по отношение на предвидените консервационно-реставрационни дейности не са посочени конкретните елементи, които се запазват и за кои са предвидени КРР“.
(Сегашното състояние на банята отвън)
Следващото обявление е от февруари месец тази година, като прогнозна стойност на обекта е вече над 4,2 млн. лв. с ДДС с малко повече дейности от предния път.
По средата на април дойде второто прекратяване. Кратката причина за него е некоректно описание на финансирането – кои институции кои дейности обезпечават.
Част от финансирането е предоставено от оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ с водещ бенефициент СУ „Св. Климент Охридски“, както и още 11 бенефициенти, сред които Регионалният исторически музей в София. Столична община е асоцииран партньор с 2 641 670 лв. от същата оперативна програма. Конкретни разходи обаче по този проект ще се считат за допустими само при условие, че са извършени от РИМ-София, не от асоциирания партньор.
(Елементи на банята отвътре)
Днес е публикувано третото поред обявление за адаптация и реставрация на сградата на минерална баня „Овча купел“ като рекреативен център с активно използване на минералната вода. То е вече за пълната му стойност, съответно и пълното реализиране на проекта.
Поръчката е инженерингова – за проектиране, строителство и авторски надзор.
(Така е проектирана да изглежда в бъдеще)
Този път е вписано изрично, че РИМ – София, ще изпълни строителните дейности за адаптация и реставрация на минералната баня в частта, от която ще се изградят помещения и лаборатории на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“.
„Основното предназначение и функции, включващо активното използване на минералната вода, не се нарушават. Това е в съответствие с програмата на Столична община за оползотворяване на хидротермалните ресурси от находищата на минерални води на територията на столицата от 2017 г., според която в сградата се предвижда да се изгради иновативен рекреативен център“, е посочено в документацията.
Така, в банята ще се обособят две зони –„Рекреация“ и „Наука“.
(Формата на обекта, погледнат отгоре)
В рекреативния център ще се предлагат процедури с минерална вода, възстановителни терапии, занимания за здраве и подобряване качеството на живот.
В Центъра за върхови постижения ще се извършват независими фундаментални научни изследвания, индустриални научни изследвания, разработване на нови продукти и услуги, преподаване, публикации и трансфер на знания.
Още: Столична община с нови стъпки за възстановяване на банята в „Овча купел“