Върховният административен съд (ВАС) окончателно застана на страната на строителната фирма НИКМИ и позволи издигнатата от компанията ограда около имот на ъгъла на булевардите "Петко Тодоров" и "България" да не бъде премахване. За премахването ѝ имаше заповед от Столична община.
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Оказа се обаче, че ВАС не счита за достатъчни определени мотиви на общината. Според съда няма значение, че в имота има канализационен колектор и водопровод и с оградата е затруднен достъпът до тях. Освен това, ВАС отказва да гледа въпроса със сервитутите на енергийните обекти, които се намират в имота. Припомняме, че през имота минава важна енергийна инфраструктура, включително подземен кабел със 110 киловолта мощност на ЧЕЗ. Той беше подменен през 2017 година, което беше най-мащабният проект, реализиран от дружеството за миналата година. Според съд няма значение, че достъпът до него е затруднен, защото "е недопустимо мотивите на административния акт (бел. ред. - заповедта за премахване на оградата от дирекция "Общински строителен контрол") да бъдат допълвани в съдебното производство, още повече с касационната жалба".
Припомняме, че в началото на август 2017 година НИКМИ загради изцяло градинката, в която обаче всъщност има няколко имота по регулация. Освен това строителната фирма разруши намиращата се до градинката улица, която е продължение на ул. "Майор Първан Тошев" – защото, според НИКМИ, е незаконна, макар да се ползва като общинска инфраструктура от над 10 години. В средата на август дирекция "Общински строителен контрол", ръководена от арх. Влади Калинов, издаде заповед с предварително изпълнение за махане на оградата и възстановяване на разрушената улица, но с 14-дневен срок, което беше определено като абсурдно - хем заповед с предварително изпълнение, хем с постановен срок от цели две седмици.
От началото на тази година обаче прокуратурата опитва да стартира дело за незаконна заменка за имота, заграден от НИКМИ. При първия опит съдът не се съгласи, че има основания, макар дори юристите на ответника в лицето на Столичния общински съвет (СОС) да признаха, че дело е допустимо, но вече беше направен втори опит.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София