Повече от 4 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС) относно изясняване на обстоятелствата, довели до постоянното спиране на работата на всички въжени съоръжения, осигуряващи достъпа от София до Природен парк „Витоша“. Така и не стана ясно какво ще е бъдещето на съоръженията.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Припомняме, че преди дни собственикът на Симеоновския лифт обяви, че съоръжението окончателно спира работа. Същата беше съдбата и на Драгалевския и Княжевския лифт.
ОЩЕ: Терзиев предложи временна комисия да се заеме с казуса за неработещите лифтове
Взаимно прехвърляне на отговорност
"От три лифта на планината Витоша, реално няма нито един работещ", заяви кметът на София Васил Терзиев. По думите му разпокъсаната собственост на планината е пречка пред развитието на Витоша. Той се надява СО да се превърне в добър стопанин на планината.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
От ГЕРБ повториха тезата си, че окончателното спиране на Симеоновския лифт дава право на общината да развали приватизационния договор с "Витоша ски" и да придобие отново лифтовете.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Според Прошко Прошков от ГЕРБ в договора с "Витоша ски" има защитна клауза, която гласи, че предметът на дейност на дружеството е "превоз на пътници със съоръженията на Витоша". "Ние смятаме, че имаме основание да предявим претенции по отношение на договора във връзка с това, че предметът „превоз на пътници“ не се изпълнява", обясни той.
ОЩЕ: "Витоша ски" с позиция за спирането на Симеоновския лифт
Съветниците от ГЕРБ обвиниха кмета на Васил Терзиев, че защитава интересите на приватизатора, тъй като още не е поискал разваляне на договора и не поискал налагане на неустойка.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
От БСП контрираха, като попитаха ГЕРБ защо саите те, още по времето на Фандъкова, не са поискали разваляне на договора. По думите на Диана Тонова това е можело да стане още през 2017 г, когато Драгалевският лифт преустановява дейност.
От ГЕРБ не дадоха отговор на този въпрос.
ПП-ДБ-СС пък обясниха, че договорът за приватизация е направен така, че съдебното дело за развалянето му ще бъде дълго и със сигурност ще бъде загубено. Борис Бонев каза, че с действията си ГЕРБ се опитват да вкарат общината в “тежък юридически казус”.
ОЩЕ: Прехвърлянето на топката за Симеоновския лифт започна: Председателят на СОС посочи кой е виновен
На извънредната сесия присъстваха и директорът на Природен парк „Витоша“, както и Ана Петракиева, която е зам.-директорът на Изпълнителната агенция по горите.
„Нямаме отношение към спирането на съоръженията на територията на парк „Витоша“. Има собственик, които е поел ангажимента да ги стопанисва и управлява“, каза тя. По отношение на нормативната уредба Петракиева обясни, че Планът за управление на парка не спира модернизирането на лифтовете. „Ние нямаме откази по постъпили искания за инвестиционно намерение от страна на инвеститора“, каза тя.
Петракиева заяви, че не се разрешава да се правят нови стъпки и ново изливане на бетон, но по никакъв начин не се забранява ползването на текущите стъпки за модернизация.