Европейски център за транспортни политики провежда изследване за качеството на маркировка, положена през месец октомври 2023 година на Северна скоростна тангента. Данните показват, че тя вече е некачествена.
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Припомняме, че през месец октомври 2023 г. маркировката е напълно подновена. Екипът на ЕЦТП проверява с рефлектометър светлоотразителността. Измерени са и четирите линии, за да се провери текущото състояние на маркировката. Проучването е извършено както в посока от с. Мрамор към бул. „Ботевградско шосе“, така и от бул. „Ботевградско шосе“ към с. Мрамор. Направените измервания показват, че в над 70% от изследваните участъци пътната маркировка не покрива минималните изисквания, заложени в Наредба №2 на МРРБ от 2001г. При измерването се установява, че е с около 25% под минималните изисквания. Това заключение се прави и като се взима предвид известното текущо замърсяване в зимния период.
Ситуацията е притеснителна
Още: В Търново глобиха жена, защото не се съобразила с липсваща маркировка
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
По отношение на коефициента за нощна видимост ситуацията е изключително притеснителна. При извършените измервания се установява липсата на светлоотразителни перли, като същите са повредени или напълно липсват. Този дефект се получава, когато се сложи по-малко количество боя и тогава перлите не потъват достатъчно. Измерените стойности показват, че маркировката не покрива изискванията за нощна светлоотразителност, като същата е под минималните допустими стойности с около 50%.
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
ЕЦТП задава въпрос към стопанинът на пътя да отговори дали при предаването на обекта от изпълнителя са направени контролни измервания от Института по пътища и мостове и ако са направени, какви са били резултатите от тези измервания. Редно е също от агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) да отговорят платили ли са за тази маркировка и ако да, то ще бъдат ли наложени санкции на изпълнителя?
Заключението от извършената проверка показва, че положената пътна маркировка е извън експлоатационна годност едва три месеца след полагането й и реално не покрива изискванията на Наредба №2. Гаранцията на подобни дейности е 2 години за студен спрей пластик, какъвто е положен на Северната скоростна тангента.
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
ЕЦТП посочват, че за направените изводи от това проучване е информиран Главния прокурор на Република България с цел извършване на проверка по компетентност.
Снимки: ЕЦТП
Още: Освежават пътната маркировка в Стара Загора