Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първа оставка заради случая с починалото след токов удар от незаконен кабел момче

18 февруари 2021, 10:57 часа • 7153 прочитания

Главният архитект на район "Триадица" Иван Шишков подава оставка още днес (18 февруари). Причината - инцидентът, при който 16-годишно момче загина след токов удар от незаконен кабел, свързан към шахта за разпределение на електричество. Това стана ясно от нарочна пресконференция, свикана от администрацията на район "Триадица".

Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша

Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София

Именно за Шишков кметицата на София Йорданка Фандъкова каза, че е издал служебна бележка с позволение за свързване към електрическата мрежа на павилиона, заради който почина младежа. Но главният архитект на София Здравко Здравков уточни, че подписът всъщност не бил на Шишков, а на упълномощен човек.

"Това е морален акт на един човек, който откровено казано е доказал своите професионални качества, но в момента желае обективната истина да бъде разкрита без неговото име да бъде намесвано по какъвто и да е начин извън пределите на едно валидно полицейско разследване", заяви кметът на район "Триадица" Димитър Божилов. И уточни, че ако разследващите органи докажат вина, съответните чиновници ще понесат отговорност.

Според Божилов (Демократична България), при встъпването си в длъжност преди 2 години той е заварил отдела, който отговаря за строителството и разполагането на такива преместваеми обекти като павилиона, който е захранван с незаконния кабел, в състав реално от само 1 човек! Освен това – по думите му, преписката за премахване на въпросния павилион не е фигурирала сред преписките, които е поискал от администрацията веднага щом е встъпил в длъжност, на мястото на предишния кмет (от ГЕРБ) Николай Терзиев. Божилов уточни, че е направил реформа, сега вече има млади хора, които работят там, създадена е и дигитална карта на район "Триадица", но натрупаните преди неговото управление дефицити в следенето и контрола на нещата още не са изчистени.

Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки

Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян

Божилов каза и друго – че има данни, че павилионите при болница "Св. Иван Рилски", са там още от 90-те години на XX век. Той и зам.-кметът на район "Триадица" Христо Вълчанов подчертаха, че в последните седмици е имало отваряне на шахтата с кабела и че има камера от болница "Свети Иван Рилски", която е насочена в тази посока. Божилов заяви и че има свидетели, които могат да говорят по въпроса и че следва те да го сторят пред следствието и прокуратурата – така, както е по закон.

По повод съобщеното вчера, че от Столична община са изпращани писма към районната администрация с искания за предоставяне на информация за незаконни обекти, Божилов категорично заяви: "Районът е отговорил на тези писма с едно единствено нещо – с работа на терен".  Той уточни, че писмото от Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) съдържало списък с 23 обета на територията на района - реклами, маси, столове, сцени, атракционни съоръжения с временен характер и че от тях 11 дори не са били налични по време на проверките, останалите 6 не са с точни координати, а за още 6 са съставени констативни актове.

Септември и ноември районната администрация изпраща към НАГ констативни актове за премахване на незаконни павилиони в Южния парк и пред болница ВМА, разказа още Божилов и съобщи, че за 5 от тях все още не са издадени заповеди за премахване. "Търговските обекти, които в момента са предмет на обществена дискусия не фигурират в този списък", подчерта кметът на район "Триадица". 

Той даде разяснения и за служебната бележка, издадена от районната администрация, на базата на която незаконният обект пред болницата "Иван Рилски" е бил електрифициран. Била е издадена и подписана в период, когато главният архитект на общината, който заема длъжността от 2008 досега, не е бил на работа, посочи Божилов. "Кой я е подписал и каква е съпричастността на този документ към фаталния инцидент, който потресе цялата страна, ще констатират разследващите органи", добави той.

Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух

Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем

На въпрос на Actualno.com дали допуска, че умишлено е укривана информация и че някой му подлива вода, Божилов заяви: "Не мога да допускам каквото и да било, защото това е работа, която ще се свърши от компетентните органи и второ, е предмет на задълбочен анализ" и отбеляза, че за да се стигне до дъното на нещата отнема време.

Оголеният кабел с течащия ток, убил момчето, е захранвал един от търговските обекти на територията на болничното заведение, потвърди районният кмет. Той уточни, че от петте будки в околността на инцидента има три, които са на общинска земя - на тротоара, а другите две са в терена на болницата и плащат наем на болницата. От трите будки на тротоара, общината взимала наеми от две, третата, която е на колела и е оставена там, не работела в последната година. "Те плащат наем, а този наем в края на всяка календарна година бива превеждан към Столична община. Този наем ние като „гара Разпределителна“ го взимаме и на края на годината се предоставя", каза още Божилов. 

Със сигурност има неглижиране на проблем и той не е само за една будка – това са много обекти, вързани по всякакъв начин, заяви Божилов след като беше попитан дали НАГ (Направление "Архитектура и градоустройство") към Столична община носи отговорност по процедурата за премахване на павилиона.

Бързо премахване, съгласно действащата нормативна уредба не съществува, посочи още районният кмет. "Ние трябва да изминем дълъг път, който е между две институции – районната администрация събира информация, пише констативни актове, разлепя ги, гони търговци, опитва да ги намери, след което се окомплектова цялата преписка и се предоставя на НАГ, където експертите и юристите, ангажираните с тази дейност, анализират цялата преписка и издават заповед в случай, че са на лице всички изисквания на закона. Това е процедура, която не е един месец или два. Само връщането на обратни разписки от уведомления отнема месец - два", посочи той.

Божилов алармира и за заложен в законодателството проблем - съгласно Закона за устройство на територията(ЗУТ) общ контрол върху дейността и организацията на работата на главните архитекти на райони осъществява главният архитект на общината. "Това е проблем, защото районните кметове назначават и работят с главните архитекти, а те оперативно биват контролирани и надзиравани от орган, изнесен от нашата юрисдикция", посочи кметът на столичния район "Триадица". Според него този проблем трябва да бъде  разрешен на законодателно ниво.

Още: За починалото от токов удар момче: Фандъкова с нови обяснения и фокус върху район "Триадица" и ЧЕЗ

НА СНИМКАТА: Димитър Божилов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес