Промени в правилата за паркиране и обхвата на синя и зелена зона в столицата ще бъдат разгледани на следващото заседание на Столичния общински съвет в четвъртък. Промените предвиждат още по-голямо разширяване на синя зона, за сметка на зелена. "Малко каре в зелената зона - подзона 11 ще премине към сините подзони 3 и 4, за да могат живущите да имат по-голям параметър за паркиране на своите автомобили", съобщи общинският съветник Зафир Зарков и поясни, че става въпрос за района между булевардите "Васил Левски" и "Евлоги и Христо Георгиеви".
Още: Затварят пътищата до природен парк Витоша за основно почистване тази нощ
Още: "СУРВА": Най-големият балкански фестивал на маскарадните игри гостува в София (СНИМКИ)
За разширяването на синята зона Зарков е категоричен: "Това е абсолютно необходимо, ако искаме да продължим с мерките, свързани с чистотата на атмосферния въздух и намаляването на трафика, както и нивата на шум в градската среда". Той съобщи, че се предвижда новото зониране да влезе в сила от 1 декември 2021 г.
Още: Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции
Още: Кметът на Самоков проведе оперативка заради усложнената зимна обстановка
Предлаганите промени в Наредбата за организация на движението на територията на София предвиждат и премахване на трите безплатни места за служебен абонамент на държавни и общински институции, посочи още той и добави, че ще се предложи ограничение до 5 места на административен адрес за всички в режим служебен абонамент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обстановката на Витоша е критична: Говори домакинът на хижа "Алеко"
Още: София посреща новата година със светлинно шоу вместо заря
"Два нови пакета предлагат в тази посока - удължен и разширен служебен абонамент, насочен към хотели и бранша в тази сфера с оглед неблагоприятната среда, в която заради пандемията извършват своята дейност", съобщи още Зарков.
Удължаването ще е до 23 часа, предвижда се и разширен служебен абонамент в събота и неделя. За ползването на това публично пространство ще се дължи заплащане в размер на една трета от съответния служебен абонамент, било то в синя или зелена зона.
Помощ за транспорта
Още: България през 2024 г.: Васил Терзиев и работата му като кмет на София
Още: Туристическият информационен център на Самоков отвори врати в Боровец
Столичният общински съвет възнамерява отново да поиска помощ от държавата, съобщи председателят на транспортната комисия Карлос Контрера.
"За близо една година пандемия, Столична община сама изнесе тежестта на кризата при намалял пътникопоток, при санитарни мерки, които плашат пътниците, а сега се намираме и в енергийна криза", изтъкна той. Метрополитен спрямо миналата година за септември вече заплаща с по 1 млн. повече за електроенергия, посочи като пример Контрера. "В момента ситуацията с издръжката на транспорта е следната - към септември 2021 г. натрупаната загуба от операторите е около 44 млн. лв., които се явяват недостиг", посочи той и уточни, че става въпрос за метрото, автотранспорта и електротранспорта.
Към януари 2022 г. загубите на столичния транспорт може да са над 50 - 55 млн. лв., предположи Контрера. "Нашата идея е да поискаме отново от държавата да помогне на сектора, защото въпреки всички трудности транспортът не е спирал, но се опитваме с по-малко приходи да предоставяме същата и по-добра услуга", каза той, убеден, че без държавата да помогне, няма как да се реши този проблем, особено при тези цени на горивата.
Според Карлос Контрера не е препоръчително разреждане на транспорта. Ясно е, че нашите транспортни оператори търпят щети, но сама със своите средства общината не може да се справи с високите цени на електроенергията и природния газ, подчерта той.
Председателят на енергийната комисия в СОС Прошко Прошков увери, че засега няма да се вдига тарифата за столичния транспорт.
Той изтъкна, че в Западна Европа държавата подпомага обществения транспорт. Транспортът в Лондон от началото на пандемията получи над 6 млрд. евро помощ от британското правителство, посочи той. Повишаването на цените на билетите ще доведе до още по-голям отлив на пътници, предупреди той и коментира, че правилната тарифна политика би трябвало да включва, предоставянето на повече и разнообразни превозни документи, съобразно нуждите на хората от транспортни услуги и съответно цена, която да стимулира ползването на градски транспорт. Градският транспорт е единствената алтернатива, ако искаме въздухът в София да стане по-чист, категоричен е Прошков.
Имаме нужда от все повече транспорт и все по-справедлива тарифа - това са двете цели, които предстои да се обсъждат тази есен и зима, посочи той.
Според Зафир Зарков неадекватната политика по отношение на цените на тока и липсата на социално подпомагане на енергийно бедните ще върне много хора към отопление на твърди горива - дърва и въглища, а когато стотици хора го направят, няма как да не се отрази на качеството на атмосферния въздух.
Карлос Контрера съобщи още, че предстои за обществения транспорт в столицата да се осигури възможност електротранспортът да закупи нови 12 електробуса с идеята за довозваща линия между Дружба 1 и Дружба 2 и една от линиите на автотранспорт да премине към Столичен електротранспорт. "Не сме се отказали да търсим финансиране за обновяване на автобусния парк. Ще търсим помощ и по линия на финансовите механизми на ЕС, така и заемно финансиране", добави председателят на транспортната комисия.
Плановете на столична община предвиждат до 2025 г. всички автобуси да бъдат със стандарт Евро 6, т.е. постепенно да намаляват старите дизелови автобуси, които са проблем за чистотата на въздуха.
Стоп на каруците
Комисията по обществен ред и сигурност тази седмица ще внесат доклад, който предвижда от юни 2022 г. на територията на целия град да се забрани движението на превозни средства с животинска тяга, съобщи още Карлос Контрера.
"Заложили сме контролът да бъде осъществяван от три институции - от Столичен инспекторат, от Общинска полиция и от дирекция Аварийна помощ и превенция, като в предложението, което ще внесем се предвижда, че освен превозното средство, временно се задържа и конят, който може да бъде върнат на собственика му, но когато заплати разходите по издръжката и обслужването на животното", каза той. В тази връзка, с втори доклад ще бъде вменено като задължение на Екоравновесие да се грижи за временно задържаните животни, а не както сега - да се връзват пред полицейски управления и да ставаме свидетели на абсурдни гледки, добави той. За подходящ терен ще бъде предложено на общинските съветници да оборят района на Требич, за където да бъдат отделени около 20 000 лв. за създаване на инфраструктура, посочи още Контрера.
В много отношения хората, които ползват тези животни не полагат достатъчно грижи за тях, идеята ни е тези животни да бъдат задържани и когато собственикът дойде с паспорта, с документите за животното - да си го получи обратно. Смятаме, че с подобни действия ще ограничим това движение на ППС с животинска тяга, заяви той.